logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Jak podała firma Colliers International, obecnie łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęła wielkość ponad 8,8 mln m2. Rekordowy jednak pod względem przyrostu powierzchni magazynowej okazał się rok 2014, w którym ukończono projekty o łącznej powierzchni prawie 1,1 mln m2. Dla porównania: w 2013 roku oddano łącznie 400 tys. m2.

Natomiast z analiz międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że o dynamicznym rozwoju branży magazynowej zdecydowało wiele czynników, m.in. dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sieci handlowych. Popyt brutto w ubiegłym roku wyniósł ponad 2 mln m2, z czego 1,4 mln m2 przypadło na nowe umowy.

Zdaniem Tomasza Olszewskiego, dyrektora Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL, popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na podobnym poziomie jak w ostatnich dwóch latach. Na rynek zaś może w tym roku trafić nawet milion metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej. „Można oczekiwać wzrostu zainteresowania zarówno deweloperów, jak i najemców rynkami w Polsce Wschodniej – Lublinem i Rzeszowem oraz innymi mniej oczywistymi lokalizacjami, takimi jak Szczecin czy Toruń” – prognozuje Tomasz Olszewski.

Źródło: www.propertynews.pl

09.02.2015 r.