Jak podała firma Colliers International, obecnie łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęła wielkość ponad 8,8 mln m2. Rekordowy jednak pod względem przyrostu powierzchni magazynowej okazał się rok 2014, w którym ukończono projekty o łącznej powierzchni prawie 1,1 mln m2. Dla porównania: w 2013 roku oddano łącznie 400 tys. m2.
Natomiast z analiz międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że o dynamicznym rozwoju branży magazynowej zdecydowało wiele czynników, m.in. dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sieci handlowych. Popyt brutto w ubiegłym roku wyniósł ponad 2 mln m2, z czego 1,4 mln m2 przypadło na nowe umowy.
Zdaniem Tomasza Olszewskiego, dyrektora Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL, popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na podobnym poziomie jak w ostatnich dwóch latach. Na rynek zaś może w tym roku trafić nawet milion metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej. „Można oczekiwać wzrostu zainteresowania zarówno deweloperów, jak i najemców rynkami w Polsce Wschodniej – Lublinem i Rzeszowem oraz innymi mniej oczywistymi lokalizacjami, takimi jak Szczecin czy Toruń” – prognozuje Tomasz Olszewski.
Źródło: www.propertynews.pl
09.02.2015 r.