26 marca br. w obecności premiera, ministra skarbu oraz najwyższych przedstawicieli państwa wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce Terminala Naftowego, który w Porcie Gdańskim realizuje Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. Terminal ten zajmie prawie 30 ha powierzchni.
Prace przy budowie tej inwestycji rozpoczęły się 21 lutego br. „Obecnie trwa proces wzmocnienia gruntu, który przewiduje wykonanie 648 betonowych pali pod każdym z sześciu zbiorników (łącznie ok. 3,9 tys. pali) oraz fundamentowanie. Ten etap zakończy się w drugiej połowie maja, natomiast już pierwszych dniach czerwca przewiduje się rozpoczęcie budowy konstrukcji stalowych zbiorników na ropę naftową, a latem – całej infrastruktury: dróg dojazdowych, budynków, sieci rurociągów, pompowni na ropę naftową i p.ppoż., oczyszczalni ścieków itd.” – ujawnia PERN „Przyjaźń”.
Projekt zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach. W pierwszym zostanie zbudowanych sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m3 każdy oraz infrastruktury niezbędnej do ich obsługi. Natomiast w drugim etapie zaplanowano budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m3 do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A oraz biokomponentów dodawanych do paliw. Jednocześnie do Terminala Naftowego zostanie doprowadzona bocznica kolejowa oraz zbudowana stacja autocystern.
Pierwszy etap budowy Terminala Naftowego w Gdańsku realizuje międzynarodowe Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud, w systemie „Projektuj i Buduj”. A koszt tego etapu inwestycji, który ma się zakończyć pod koniec 2015 roku, oszacowano na 415 mln zł. Natomiast w roku 2018 cała inwestycja ma być oddana do użytku.
02.04.2014 r.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.