9 grudnia br. wykonawca Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku (konsorcjum firm: Budimex S.A., Keppel Seghers Belgium N.V. oraz Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A.) wszedł na teren budowy – informuje oficjalny portal miejski. Zgodnie z projektem, na terenie białostockiego zakładu znajdzie powstaną m.in. hala kotła, bunkier na odpady, hala wyładowcza z czterema stanowiskami dla samochodów, osobny budynek na żużel ze spalania odpadów oraz inne obiekty potrzebne do właściwej pracy zakładu. Białostocki ZUOK ma wytwarzać w sezonie grzewczym ok. 360 tys. GJ energii cieplnej, a w ciągu roku 38 tys. MWh energii elektrycznej. Pozostałości zaś z procesu spalania odpadów, m.in. żużel, zostaną zagospodarowane w bezpieczny sposób. Harmonogram prac zakłada oddanie instalacji do użytkowania na przełomie 2015 i 2016 r. Wtedy kompleksowym systemem gospodarki odpadami, w którego skład wchodzi także Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, objęty zostanie Białystok oraz pobliskie 9 gmin. Szacuje się, że w spalarni ma być utylizowanych 120 tys. ton odpadów rocznie.
Zakład w Białymstoku to szósta w Polsce, rozpoczęta budowa spalarni odpadów komunalnych, współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W najbliższych latach nowoczesne spalarnie powstaną jeszcze w Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.
11.12.2013 r.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.