Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą dla ujednoliconej oferty mieszkań, generowanej przez rynek. Inspiracją do opracowania założeń takiego osiedla była wystawa WuWa (Wohnuung und Werkraum), zorganizowana w latach 20. ubiegłego wieku na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. WuWa okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych w tamtym okresie. Nowy projekt o nazwie WuWa2 zajmie obszar 40 ha w okolicy Nowych Żernik, gdzie powstanie w pełni ekologiczne osiedle, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną – z przedszkolem, szkołą, domem kultury, kościołem, osiedlowym bazarkiem, domem opieki i boiskiem sportowym. Osiedle to, zaprojektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, ma spełniać oczekiwania mieszkańców miasta i ułatwiać im budowanie więzi społecznych. Ma też stać się architektoniczną wizytówką Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Projekt WuWa2 to efekt wspólnych działań miasta Wrocław i Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. Harmonogram prac związanych z budową osiedla Nowe Żerniki podzielono na trzy etapy: od czerwca br. do stycznia 2014 r. to czas na przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej, od marca 2014 r. do lutego 2015 r. – dokumentacji technicznej, a roboty budowlane przewidziano na lata 2015-2016.
10 października br. ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Nowe Żerniki. Wygrał projekt wrocławskiej pracowni CH+ Architekci, zakładający budowę placówki kultury na fundamentach jedynego istniejącego tam budynku, czyli schronu przeciwlotniczego z lat 40. ubiegłego wieku”. „Dom kultury będzie okrętem flagowym całego przedsięwzięcia” – mówił Piotr Fokczyński, architekt miejski Wrocławia podczas ogłoszenia wyników konkursu.
21.10.2013 r.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.