Wzrasta inflacja; w listopadzie 2011 wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wynosił 4,8% (do listopada 2010 r.). Na wzrost inflacji najsilniej wpłynęła dynamika cen transportu (8%), użytkowania mieszkań - w tym nośniki energii (od 5,5% do 9%), żywności (4,5%) oraz usług związanych ze zdrowiem (6,3%).
W listopadzie odnotowano 8,7% wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, po 11 miesiącach 2011 r. produkcja wzrosła o 7,8%.
W listopadzie produkcja budowlana była wyższa o 13% niż rok temu. Po 11 miesiącach 2011 statystyczne wskaźniki wzrostu produkcji budowlanej były wysokie, wynosiły ponad 16%, ale są liczone do niskiej bazy roku poprzedniego. Największy wzrost ma miejsce w przedsiębiorstwach realizujących infrastrukturę (w tym budowę dróg i autostrad) i roboty specjalistyczne, najniższy w budownictwie ogólnym.
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrasta tylko w budownictwie indywidualnym, developerzy i inni nadal budują mniej. Natomiast rozpoczyna się nieco więcej mieszkań niż rok temu. Różnica do najlepszego dotychczas roku 2008 jest nadal duża.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w okresie 11 miesięcy o 3,4 %, a średnie wynagrodzenie wzrosło o 5,1%. Wzrost zatrudnienia i płac był jeszcze większy w budownictwie (szczególnie w budownictwie infrastrukturalnym).
Badania koniunktury gospodarczej z grudnia 2011 r. wskazują na negatywne oceny klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, handlu detalicznym i w budownictwie. Mimo wysokich wskaźników wzrostu w budownictwie przedsiębiorcy przewidują ograniczenia portfela zamówień. Firmy wszystkich działów gospodarki wskazują na trudności w regulowaniu zobowiązań i powstające zatory płatnicze.
Po znacznym wzroście obrotów handlu zagranicznego w okresie pierwszych miesięcy 2011 r. w kolejnych miesiącach obserwuje się zwolnienie dynamiki obrotów zarówno po stronie eksportu jak też importu. Jest to niekorzystna informacja dla polskich eksporterów, bowiem ograniczanie eksportu wpłynie ujemnie na produkcję. Jednak w okresie I-X.2011 utrzymuje się jeszcze relatywnie wysoki wzrost obrotów w handlu zagranicznym (12,9% w euro),
Po 11 miesiącach 2011 wynik budżetu państwa (różnica miedzy dochodami i wydatkami) wynosił 21,6 mld zł. co stanowi 53,6% kwoty założonej w ustawie budżetowej na 2011 r. (w 2010 po 11 miesiącach deficyt budżetu wynosił 42,6 mld zł.).
Nadal wysoki jest udział długu w publicznego w relacji do PKB, sytuacja na rynkach finansowych nie skłania do optymistycznych prognoz. Może to stwarzać zagrożenie utrzymania obecnego tempa wzrostu gospodarczego.
Opracowała prof. Z. Bolkowska
27.12.2011
Prezentacje
Przemysł cementowy po 11 miesiącach
Przemysł cementowy po 11 miesiącach cd
Sekocenbud konferencja grudzień 2011