logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Tendencjom wzrostowym w gospodarce towarzyszy podwyższona inflacja (3,9% we wrześniu i 4,3% w październiku). Na wzrost inflacji najsilniej wpłynęła dynamika cen transportu (9,1%), użytkowaniem mieszkań - w tym nośników energii (7,7%) oraz żywności (3,9%).  

W październiku odnotowano korzystne wyniki w przemyśle (wzrost 6,5%), chociaż nieco niższe niż we wrześniu. Po 10 miesiącach 2011 r. produkcja wzrosła o 7,6%.

W październiku produkcja budowlana była wyższa o 8,9% niż rok temu. Po 10 miesiącach 2011 statystyczne wskaźniki wzrostu produkcji budowlanej były wysokie, wynoszą ponad 17%, ale są liczone do niskiej bazy roku poprzedniego. Największy wzrost ma miejsce w przedsiębiorstwach realizujących infrastrukturę (w tym budowę dróg i autostrad).

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrasta tylko w budownictwie indywidualnym, developerzy i inni nadal budują mniej.  Natomiast rozpoczyna się nieco więcej mieszkań niż rok temu.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w okresie 10 miesięcy o  3,5%, a średnie wynagrodzenie wzrosło o 5,1%. Wzrost zatrudnienia i płac był jeszcze większy w budownictwie (szczególnie w budownictwie infrastrukturalnym).

Badania koniunktury gospodarczej z października 2011 r. wskazują na negatywne oceny klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, handlu detalicznym i w budownictwie. Mimo wysokich wskaźników wzrostu w budownictwie przedsiębiorcy przewidują ograniczenia portfela zamówień.  Firmy wszystkich działów gospodarki wskazują na trudności w regulowaniu zobowiązań i powstające zatory płatnicze.

Po znacznym wzroście obrotów handlu zagranicznego w okresie pierwszych miesięcy 2011 r. w kolejnych miesiącach obserwuje się zwolnienie dynamiki obrotów zarówno po stronie eksportu jak też importu. Jest to niekorzystna informacja dla polskich eksporterów, bowiem ograniczanie eksportu wpłynie ujemnie na produkcję. Jednak w okresie I-IX.2011 utrzymuje się jeszcze relatywnie wysoki wzrost eksportu (13,9% w euro),

Po 9 miesiącach 2011 budżet państwa zamknął się deficytem  21,9 mld zł. co stanowi 54,5% kwoty założonej w ustawie budżetowej na 2011 r. (w 2010  po 9 miesiącach deficyt budżetu  wynosił 39,5 mld zł.).

Nadal wysoki jest udział długu w publicznego w relacji do PKB i sytuacja na rynkach finansowych nie skłania do optymistycznych prognoz. Może to stwarzać zagrożenie utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.

 Opracowała prof. Z. Bolkowska

prezentacje

 

asm budownictwo indywidualne październik

produkcja budowlana urząd statystyczny lublin 2011

przemysł cementowy po 10 miesiącach

sekocenbud konferencja

sekocenbud konferencja rbc

sekocenbud konferencja listopad rbc

rynek budowlany w badaniach i statystyce o 10 miesiącach 2011r

prezentacja chemiks grupa atlas