logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

mgr inż. Szymon Bloch, scan 3D Szymon Bloch

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obecnie fotogrametria ma bardzo szerokie zastosowanie w obiektach zabytkowych, architekturze, przemyśle itp. Sytuacja pandemiczna na świecie przyspieszyła proces tworzenie cyfrowych bliźniaków. Modele 3D, wykonane z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych, mają dużo lepszą jakość i rozdzielczość w porównaniu z uzyskanymi dzięki skanerom laserowym 3D i mogą być wykorzystywane jako modele inspekcyjne. Oczywiście dokładność i szczegółowość modelu 3D zależy od jakości matrycy aparatu, błędów obiektywu, tj. dystorsji, aberracji sferycznej, doświadczenia, lokalizacji i liczby wykonanych zdjęć oraz warunków atmosferycznych. 

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 03/2021, strona 60-61 (spis treści >>)