logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Szymon Bloch, scan 3D Szymon Bloch

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obecnie fotogrametria ma bardzo szerokie zastosowanie w obiektach zabytkowych, architekturze, przemyśle itp. Sytuacja pandemiczna na świecie przyspieszyła proces tworzenie cyfrowych bliźniaków. Modele 3D, wykonane z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych, mają dużo lepszą jakość i rozdzielczość w porównaniu z uzyskanymi dzięki skanerom laserowym 3D i mogą być wykorzystywane jako modele inspekcyjne. Oczywiście dokładność i szczegółowość modelu 3D zależy od jakości matrycy aparatu, błędów obiektywu, tj. dystorsji, aberracji sferycznej, doświadczenia, lokalizacji i liczby wykonanych zdjęć oraz warunków atmosferycznych. 

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 03/2021, strona 60-61 (spis treści >>)