logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Z literatury zagranicznej wynika jednoznacznie, że BIM zmienia sposób, w jaki dokumentacja budowlana jest tworzona i wykorzystywana, jak szacowany jest czas i budżet i jak przebiega praca na budowie, co pociąga za sobą istotne skutki w sferze prawnej.

Jedną z ważniejszych kwestii związanych jednocześnie z technologią BIM i prawem jest ochrona praw autorskich. Kiedy wielu projektantów współpracuje razem w czasie rzeczywistym, tworząc jeden kompleksowy utwór architektoniczny, trudno nie postawić kluczowych pytań w kontekście prawa własności intelektualnej. W jakim zakresie i które elementy modeli powstałych w wyniku zastosowania technologii BIM będą objęte prawem autorskim? Komu te prawa powinny przysługiwać? Jaki jest ich kształt i jak można w nie ingerować? Obowiązujące prawo w wielu punktach pozwala odpowiedzieć na te pytania. Pamiętać jednak należy, że czyni to nie zawsze w doskonały sposób, a zmiany technologiczne mogą pociągnąć za sobą konieczność zmian w obowiązujących na świecie regulacjach z dziedziny prawa autorskiego.

Otwórz powiększenie >>>

mgr Kamil Stolarski
SMW Legal Stolarski, Majewski i Współpracownicy Kancelaria Radców Prawnych Sp.p.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Materiały Budowlane 09/2018, strona 96-97 (spis treści >>)