logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

BIM - wzór przemysłowy 3D
W Polsce kluczowa jest ustawa z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej dotyczące wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych i projektów racjonalizatorskich. W opracowanej przez KPMG ekspertyzie dotyczącej możliwości wdrożenia BIM w Polsce wskazano lakonicznie, że w odniesieniu do metodyki BIM, prawo w zakresie własności przemysłowej ma związek z wykorzystywaniem elementów bibliotecznych, które mogą podlegać ochronie dla wzorów przemysłowych.
Na gruncie prawa europejskiego obecnie funkcjonuje rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych. Definiuje ono wzór w art. 3 lit. a jako postać całego lub części produktu, wynikająca w szczególności z cech linii, konturów, kolorystyki, kształtu, tekstury i/lub materiałów samego produktu i/lub jego ornamentacji.

Przeczytaj cały artykuł (PDF) >>

mgr Kamil Stolarski
SMW Legal Stolarski, Majewski i Współpracownicy Kancelaria Radców Prawnych Sp.p.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

Materiały Budowlane 08/2018, strona 86-87 (spis treści >>)