logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

5 października 2016 r. w Warszawie odbędzie się VI edycja PLGBC Green Building Symposium. Głównymi tematami wydarzenia będą zagadnienia związane z działaniami mającymi na celu zapewnienie użytkownikom nowych i istniejących budynków zdrowia i komfortu, a także podniesienia produktywności tych obiektów. Oczywiście w duch zielonego budownictwa.

PLGBC Green Building Symposium jest najważniejszym wydarzeniem skupiającym światowych ekspertów oraz wyznaczającym kierunek rozwoju zielonego budownictwa. Eksperci tegorocznej konferencji odpowiedzą na pytania:
- w jaki sposób, czerpiąc inspiracje z natury, podnieść komfort i zdrowie użytkowników;
- czy można zmniejszyć koszty certyfikacji istniejących obiektów;
- co jest siłą napędową lepszego projektowania;
- jak zmodernizować budynek w zielonym standardzie.
- jak oszczędność zasobów i kosztów może przyczynić się do wyższego komfortu w budynku;
- jak sprostać wyzwaniom w tworzeniu zrównoważonego środowiska wewnętrznego;
- jakie są aktualne trendy w zielonym budownictwie.
- Jak zoptymalizować proces projektowania.

Michael Pawlyn, ceniony brytyjski architekt, opowie jak innowacyjnie projektować, aby powstawały prawdziwie zrównoważone budynki, które służą zarówno zdrowiu i komfortowi ich użytkowników, jak i oszczędności zasobów. W poszukiwaniu prawdziwie zrównoważonego projektu budynku i wspierających go technologii, odkryto, że przez ponad 3,5 miliarda lat istnienia życia na ziemi, natura wypracowała niezliczone przykłady form, systemów i procesów, które dziś możemy zastosować, rozwijając nowoczesne zielone budownictwo.

Kiedy powierzchnia na zieloną infrastrukturę na ziemi jest ograniczona bądź nie ma jej wcale, musimy znaleźć nowe obszary, które zrekompensują rosnące negatywne wpływy, takie jak hałas, zanieczyszczenia, czy efekt miejskiej wyspy ciepła. Wszystkie te elementy utrudniają naturalną wentylację budynków i muszą być skompensowane innymi systemami, które zużywają energię. Energia ta może zostać zaoszczędzona, jeżeli zajmiemy się problemem u jego źródeł. Rudi Scheuermann, światowego formatu ekspert w dziedzinie fasad, zamierza udowodnić, że „Zrównoważony rozwój jest siłą napędową lepszego projektowania”.

Budynki muszą się zmieniać, aby sprostać obecnym, a także przyszłym wymogom prawnym i oczekiwaniom użytkowników. Podczas konferencji zainspirujemy nowymi strategiami zrównoważonej modernizacji budynków. Przeprowadzenie modernizacji w zielonym standardzie zapewni, że remontowany obiekt będzie bardziej efektywny energetycznie, a także podniesie zdrowie i komfort jego mieszkańców i użytkowników.

Następnie zastanowimy się czy opłaca się certyfikować istniejący budynek? Na to pytanie odpowiedzą specjalnie zaproszeni z całego świata przedstawiciele największych obecnych w Polsce systemów certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, HQE, LEED oraz Well Building Standard.

Wreszcie podczas wspólnej debaty ustalimy jakie założenia realizować w nowych inwestycjach, aby budynek sprzyjał zdrowiu i komfortowi użytkownika, a jednocześnie zostały obniżone koszty eksploatacji. Na zakończenie zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepsze zielone budynki i projekty, które zostaną nagrodzone PLGBC Green Building Awards 2016! Po rozdaniu nagród przewidziana jest konferencja prasowa.

Więcej na stronie: www.plgbc.org.pl

 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego | Polish Green Building Council (PLGBC)