logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Polska Unia UPS zaprasza do uczestnictwa w XXII Międzynarodowej Konferencji POPIOŁY Z ENERGETYKI, która w tym roku odbędzie się w Krynicy Zdrój, w dniach 21–23 października 2015 r. Tradycyjnie wydarzenie poświęcone będzie promocji coraz szerszego wykorzystywania ubocznych produktów spalania z energetyki.

Polska Unia UPS, jako organizator konferencji POPIOŁY Z ENERGETYKI zapewnia Państwa, że przygotujemy to wydarzenie na jak najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Dobór tematyki sesji konferencyjnych i poszczególnych referatów, zaproszeni goście i spikerzy oraz imprezy towarzyszące sprawią, że będzie to jak co roku najbardziej znaczące wydarzenie w branży ubocznych produktów spalania. Podkreślamy, że istotą tej konferencji będzie Państwa uczestnictwo, głosy w dyskusjach, wyrażane opinie i oczekiwania, gdyż tylko wtedy przyczynimy się do tworzenia sprzyjających warunków i promocji coraz szerszego wykorzystywania ubocznych produktów spalania z energetyki.

Jak co roku program merytoryczny podzielony zostanie na sesje tematyczne poświęcone istotnym dla branży zagadnieniom. Sesja inauguracyjna poświęcona zostanie nowemu, przełomowemu podejściu do ekonomii i gospodarki, idei gospodarki o obiegu zamkniętym – circular economy – które będzie wdrażane w krajach Unii Europejskiej. Gospodarka o obiegu zamkniętym to nowe podejście, które w Polsce nie wpisuje się kompleksowo w aktualne trendy polityki środowiskowej. Jako branża UPS ze znaczącym wolumenem wytwarzanych popiołów i żużli powinniśmy być awangardą czekających nas zmian. 

Jedna z sesji poświęcona obecnym praktykom zagospodarowania ubocznych produktów spalania przedstawi aktualną sytuację i problematykę tego obszaru oraz pozwoli ocenić kierunki zmian niezbędnych dla praktycznego wdrażania idei circular economy w standardy działalności gospodarczej i przemysłowej. Czas, w którym przygotowanie paliwa do wykorzystania w kotłach energetycznych, stosowanie dodatków do spalania poprawiających właściwości wytwarzanych ups, ich segregowanie czy selektywne gromadzenie wydaje się niezbyt odległy i powinniśmy wskazywać konieczność odmiennego podejścia do zagadnień z tym związanych.

Następna z sesji tematycznych, dedykowana nowym technologiom wytwarzania i wykorzystywania ups wskazywać będzie kierunki niezbędnych zmian oraz już istniejące w tym zakresie możliwości. Znajdą się tu także referaty dotyczące stosunkowo nowego rodzaju ups, jakimi są popioły ze spalania czystej biomasy oraz produkty ze termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Czas, w którym te ostatnie zaczną być wytwarzane i będą musiały znaleźć swoje miejsce w procesach zagospodarowania nastąpi już wkrótce. Dla energetyki jest to o tyle istotne, że współspalanie w dużej skali paliw alternatywnych może mieć miejsce w tym sektorze już w nieodległej przyszłości.

W kolejnych sesjach poruszone zostaną zagadnienia związane z formalnymi i środowiskowymi aspektami zagospodarowania ups. Zaproszeni eksperci przedstawią aktualne wymagania, omówią sposoby ich wypełniania oraz naświetlą kierunki i perspektywy zmian.

Zajmiemy się też między innymi Konwencją rtęciową, która może w niedalekiej przyszłości znacząco wpłynąć na kierunki i sposoby gospodarczego wykorzystania ups. W ostatnich latach ma miejsce systematyczne zaostrzanie norm dopuszczalnych emisji rtęci do środowiska oraz jej stężeń w ubocznych produktach spalania.
Bezpośrednim tego przejawem jest stanowisko Rady Europy, która zaleciła Komisji przygotowanie kompleksowej strategii mającej na celu ochronę zdrowia ludzi i środowiska przed uwalnianiem się rtęci, co skutkować będzie określeniem standardów dotyczących zarówno emisji do powietrza, jak i do wód i produktów procesu m.in. popiołów lotnych i gipsu. W przypadku ustanowienia zbyt rygorystycznych limitów może to wyeliminować część, powszechnie dziś obecnych, kierunków zagospodarowania ups.

W programie konferencji znajdzie się też sesja prezentująca realizację dużych projektów inżynieryjnych przeprowadzonych z istotnym wykorzystaniem ups oraz materiałów wytwarzanych na ich bazie.

Ponad 20-letni okres organizowania Konferencji POPIOŁY Z ENERGETYKI oraz działalność statutowa Polskiej Unii UPS pozwalają nam na formułowanie ogólnych opinii dotyczących tej dziedziny. Patrząc z tej perspektywy czasowej należy dostrzec procesy zmian, które zaszły na płaszczyźnie wytwarzania i zagospodarowania popiołów i żużli z energetyki. Nasze konferencje stanowiły forum ich prezentacji służące m.in. wymianie doświadczeń, technologii, nowych zastosowań, prowadzonych badań naukowych, promocji i zmiany postrzegania ups przez społeczeństwo i administrację. To właśnie codzienna praca z tymi materiałami prowadzona przez sektor energetyki, firmy zagospodarowania ups, jednostki naukowe i badawcze spowodowała ogromny rozwój tej dziedziny, to Państwo – uczestnicy naszej konferencji jesteście autorami tych zmian. Jedność i współdziałanie całej branży jest w dalszym ciągu niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania i dynamizacji. Przed nami stają wciąż nowe wyzwania, którym musimy sprostać przekonując do naszych idei i pomysłów.

Będąc głęboko przekonani, że tegoroczna edycja Konferencji POPIOŁY Z ENERGETYKI spełni Państwa oczekiwania we wszystkich aspektach jeszcze raz zapraszamy serdecznie do wzięcia w niej udziału.

Andrzej Kornacki

XXII Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY Z ENERGETYKI odbędzie się w dniach 21–23 października 2015 r., hotel Czarny Potok, Krynica Zdrój.

Więcej informacji w komunikacie >>

Kontakt z organizatorami
Stowarzyszenie Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.