logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W imieniu społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji i Stowarzyszenia na rzecz Efektywności ETA serdecznie zapraszamy na debatę:

Polityka energetyczna Polski – priorytety polskiej energetyki

9 lutego 2012 (czwartek), godz. 11.00,

Siedziba Polityki , ul. Słupecka 6,  Warszawa

Unia Europejska przygotowała dla swojej strategii energetycznej dokument „Energy Roadmap 2050”, który  zakłada  co najmniej 40 proc. udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym oraz wzrost efektywności energetycznej o 30-40 %. „Energy Roadmap 2050” stanowi dla Polski trudne wyzwanie w zakresie realizacji inwestycji energetycznych. Polska nie ma strategii energetycznej dostosowanej do założeń polityki europejskiej. Już obecnie można zaobserwować niepokojące spowolnienie nowych inwestycji. Skutki funkcjonowania polskiej energetyki wysokoemisyjnej będą odczuwalne w sposób znacznie bardziej dotkliwy niż w postindustrialnych, mniej produkujących krajach. Potrzebna jest nowa Polityka Energetyczna Polski, która będzie nie tylko kompatybilna z celami UE, ale uwzględni także rozwój narodowego potencjału energetycznego i zrównoważony rozwój gospodarki. Według wielu ekspertów  strategią  energetyczną dla Polski powinien być Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej przygotowywany przez resorty gospodarki i środowiska.

W jakim stopniu udaje się realizować priorytety Polityki Energetycznej Polski 2030 i czy potrzebny jest nowy program działań wykonawczych? Jaki będzie ostateczny kształt Polskiego Pakietu Energetycznego i kiedy wejdzie on w życie? Czy ustawa o OZE zaoferuje odpowiedni system wsparcia dla inwestorów? Jakie będą propozycje dla odbiorców energochłonnych? Czy system białych certyfikatów dla wsparcia efektywności energetycznej nie utonie w wielości procedur biurokratycznych? Jakie są realne możliwości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w obliczu sprzeciwu zachodniego sąsiada i po katastrofie w Fukushimie? Czy rządowi uda się uzyskać poparcie społeczne dla inwestycji w wydobycie gazu łupkowego? Kiedy przyjęte zostaną przepisy sprzyjające inwestowaniu w energetykę prosumencką?

Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć podczas debaty, do udziału w której zaproszeni zostali m.in.:

 

Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki 

prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji

Piotr Woźniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju

Marek Woszczyk, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Andrzej Czerwiński, Poseł na Sejm RP

Janusz Piechociński, Poseł na Sejm RP

Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii

Radosław Dudziński, Wiceprezes Zarządu, PGNiG

Piotr Piela, Partner, Head of Business Advisory, Ernst&Young

 

Udział w debacie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 lutego 2012 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennikarzy prosimy o potwierdzenie udziału na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..