logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

16 czerwca 2011 r. w godz. 12.00-13.25 w auli warszawskiego Teatru Kamienica przy Al. Solidarności 93 odbędzie się otwarte posiedzenie SPOŁECZNEJ RADY NARODOWEGO PROGRAMU REDUKCJI EMISJI, którego organizatorem jest Prezydium Rady pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka.

 Celem spotkania jest m.in. przedstawienie tzw. Białej Księgi, czyli rozwiązań w zakresie redukcji emisji i budowy gospodarki niskoemisyjnej w Polsce. Będzie też mowa m.in. o dekapitalizacji infrastruktury, wytycznych Komisji Europejskiej do derogacji i ich konsekwencji, zagrożeniu zjawiskiem carbon leakage, propozycji i kierunków dalszych działań Rady.

W posiedzeniu przewiduje się udział m.in. wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego, minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, członków prezydium Rady prof. Krzysztof Żmijewskiego i prof. Michała Kleibera.

 Jednym z punktów dyskusji jest też omówienie realizacji programu demonstracyjnego CCS przez członków zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz zaprezentowanie finansowania inwestycji CCS z funduszy UE.

Polska jest zobowiązana wdrożyć przyjęte przez Unię Europejską zapisy pakietu klimatyczno-energetycznego. Jednym ze sposobów na wdrożenie tych regulacji z korzyścią dla naszej gospodarki jej uwzględnienie propozycji Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji. Biała Księga jest realnym programem redukcji emisji stworzonym przez ekspertów Rady specjalnie dla naszego kraju i stanowi podstawowy dokument do tworzonego przez resort gospodarki Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Jesteśmy przekonani, że opracowany dokument przyczyni się do wdrożenia niezbędnych w polskiej gospodarce mechanizmów promujących niskoemisyjne technologie. Przyjęcie przez rząd proponowanych przez Społeczną Radę Narodowego Programu Redukcji Emisji rozwiązań i ich uwzględnienie w Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej a następnie zaakceptowanie tych działań przez polskie społeczeństwo daje Polsce szansę na wzrost konkurencyjności przemysłu oraz poprawę dostępu do taniej i czystej energii.

Szczegóły na temat posiedzenia Rady: http://www.rada-npre.pl/