logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

16 czerwca 2011 r. o godz. 9.00 w „Teatrze Kamienica” przy Al. Solidarności 93 w Warszawie odbędzie się VII Międzynarodowa Konferencja NEUF 2011 – New Energy User Friendly, której organizatorem jest Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji i Stowarzyszenie na rzecz Efektywności ETA

Celem konferencji NEUF jest przedstawienie istotnych z punktu wiedzenia polskiej gospodarki zagadnień prawnych, ekonomicznych i technicznych, które mają strategiczny wpływ na budowanie niskoemisyjnej gospodarki opartej na przyjaznych dla środowiska technologiach.

W konferencji wezmą udział m.in. Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, prof. Michał Kleiber, wiceprzewodniczący SRNPRE oraz prezes PAN, prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny SRNPRE, Tatiana Marquez Uriarte, Dyrektoriat Generalny ds. Energii Komisji Europejskiej, Philippe Castanet, prezes zarządu, EDF Polska, Henryk Majchrzak, prezes zarządu, PSE Operator, Andrzej Szymański, prezes zarządu Landis+Gyr, Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii, Michał Machlejd, prezes zarządu SPEC Stanisław Poręba, ekspert w zakresie elektroenergetyki w Ernst&Young, Janusz Ryk, dyrektor biura Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, dr Dariusz Ledworowski, Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Finansów Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, Krzysztof Nosal, dyrektor ds. środowiska Arizona Chemical, Kazimierz Żmuda wicedyrektor Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotr Piela, partner w  Ernst&Young, prof. Tomasz Żylicz, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UW oraz wiceprzewodniczący SRNPRE. Przewidujemy także udział Radosława Dudzińskiego, wiceprezesa zarządu PGNiG.

 

Zakres tematyczny:

1. Redukcja Emisji Gazów Cieplarnianych a priorytety polityki energetycznej UE  
2. Program działań rządu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (carbon leakage, domestic offset)
3. Strategia klimatyczna dla Polski w kontekście zwiększających się wymogów w zakresie emisji CO2 (green jobs)
4. Elektroenergetyka: plany inwestycyjne krajowych grup kapitałowych w energetyce
5. Elektroenergetyka: kogeneracja i OZE
6. Elektroenergetyka: sieci i smart grid –
7. Rynek – market coupling
8. Gazownictwo: sieci i elementy systemu, pozyskiwanie gazu  
9. Ciepłownictwo: modernizacja sieci i kotłowni, elektryfikacja ciepłowni i tzw. „Zielone ciepło”
10. Stymulacja inwestycji w elektroenergetyce  
11. Mechanizmy wspomagające inwestycje - błękitne certyfikaty -
12. Ustawa o realizacji inwestycji strategicznych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju kraju (w tym legislacja w zakresie inwestycji sieciowych)
13. Ustawa o odnawialnych źródłach energii
14. Ustawa o promocji wysokoefektywnych źródeł energii elektrycznej
15. Ustawa o promocji kogeneracji 

O godzinie 16 odbędzie się specjalny panel dyskusyjny „Legislacja w zakresie działalności prosumenckiej w energetyce”

Panel dyskusyjny ma na celu uświadomienie przedstawicielom rządu i parlamentu oraz przedsiębiorcom korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie regulacji prawnych pozwalających na likwidację barier dla inwestorów, którzy chcą wybudować niewielkie źródła energii. Chodzi o takie przepisy, które nie tylko będą pozwalały na produkcję prądu i ciepła do zaspokajania swoich potrzeb energetycznych ale też w przypadku dysponowania nadwyżkami energii umożliwią  dostarczanie  i sprzedawanie jej do sieci dobrowolnie z inicjatywy lub na żądanie operatora.

W panelu dyskusyjnym przewidujemy udział m.in.: Jarosława Tworóga, wiceprezesa zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Przemysława Zaleskiego, wiceprezesa ENEA Operator oraz członka Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, Andrzeja Szymańskiego, prezesa zarządu Landis+Gyr oraz menedżerów z firm Gaspol, General Electric, Globema, Wartsila Polska a także innych dużych przedsiębiorstw z branży energetycznej i teleinformatycznej. Panel dyskusyjny poprowadzi prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Działalność prosumencka (prosument to odbiorca i zarazem producent energii) jest efektywna dzięki tzw. inteligentnym sieciom. Dlatego też podczas dyskusji będzie możliwość zaprezentowania istniejących już na rynku rozwiązań technologicznych pozwalających rozliczać on-line małych producentów-konsumentów energii.

Wdrożenie inteligentnych sieci zapewnia większą efektywność energetyczną i pozwala na łatwiejsze przyłączanie do sieci rozproszonych źródeł energii, doprowadza do zmniejszenia obciążenia sieci i minimalizacji zagrożenia blackoutem. Szereg czynników umożliwia współczesny rozwój inteligentnych sieci. Małe turbiny gazowe, ogniwa paliwowe, energetyka wiatrowa i pompy ciepła pozwalają wytwarzać energię elektryczną i cieplną w sposób rozproszony. Technologie informatyczne pozwalają na opracowanie nowych metod sterowania, monitorowania i zabezpieczenia sieci, ułatwiając pomiar, akwizycję i wizualizację danych, szerokie wykorzystanie czujników oraz modeli i symulacji zużycia. Zmianę sposobu wykorzystania energii przez odbiorców końcowych stymuluje wzrost świadomości kwestii polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego i konieczności oszczędzania energii ze względu na kurczące się zasoby paliw kopalnych i konsekwencje rozwoju energetyki dla środowiska.

Po panelu dyskusyjnym możliwe będą konsultacje z ekspertami i zagłębienie się w szczegóły w odniesieniu do konkretnej branży i specyficznych zagadnień.

Kartę zgłoszenia na panel dyskusyjny można pobrać na stronie internetowej operatora logistycznego tego wydarzenia: http://www.proinwestycje.pl/.
Zgłoszenia można też przesyłać na adres: zgłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje na temat programu panelu udziela: Alicja Mazur, tel. (22) 424 82 00, fax. (22) 671 14 80, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia udziału w panelu przyjmowane są do 10 czerwca 2011 r. Liczba miejsc ograniczona