logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

25-27 maja w Krakowie odbędzie się 3. Konferencja Przemysłu Materiałów Budowlanych, którą organizuje Związek Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych.

Odbywa się ona pod przewrotnym hasłem „Uczciwość zbędnym kosztem?”. O kosztach uczciwości i konsekwencjach nieuczciwości w społecznym, ekonomicznym i etycznym wymiarze debatować będą eksperci oraz uczestnicy konferencji.  Prof. Krzysztof Rybiński wyjaśni komu i dlaczego nie opłaca się uzdrowienie finansów publicznych, wiceminister finansów dr Maciej Grabowski przedstawi  koszty  i wpływ preferencji podatkowych – m.in. obniżonej stawki VAT  - na gospodarczą  rzeczywistość. Po tym wykładzie uczestnicy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie:  jaka ma być stawka podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym. Co dało obniżenie stawki VAT? Czy warte to było utraconych 8 mld zł z tego tytułu wpływów budżetowych?

Wykład prof. Piotra Płoszajskiego „Zarządzanie na krawędzi chaosu: powrót do garażu” to propozycja, jak w XXI w. można zarządzać firmą. Czy opłaca się prowadzić biznes w formule korporacyjnej?
Czy wzrost sprzedaży zawdzięczamy wykorzystaniu niewiedzy nabywców? Odpowiedzi poszuka prof. Rafał Ohme w czasie wykładu „Nieświadomy umysł konsumentów – jak ludzie podejmują decyzje i wydają pieniądze”. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, opowie o efektach nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Czy działania władz i organizacji pozarządowych wystarczą, by usunąć z rynku oszukane materiały? Co jeszcze należy zrobić? Odpowiedzią będzie – prezentowany podczas konferencji – projekt Certyfikatu Rynkowego i propozycja zmian w ustawie o wyrobach budowlanych i prawie zamówień publicznych.
Konferencję zakończy prezentacja problemów wynikających z rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego, które zastępuje dyrektywę o wyrobach budowlanych. Producentów materiałów budowlanych i administrację czeka w związku z tym wiele pracy.
Szczegółowy program konferencji - tutaj