Takie hasło przewodnie towarzyszyło obradom XV Kongresu Stolarki Polskiej, zorganizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), który odbył się 22 – 23 maja br. w hotelu Warszawianka w Jachrance.
Zgodnie z danymi organizatora uczestniczyło w nim przeszło 300 osób, które w ramach czterech bloków tematycznych wysłuchało referatów wprowadzających i dyskusji na następujące tematy:
- wpływ sytuacji geopolitycznej na rynek materiałów budowlanych;
- aktualny obraz rynku stolarki budowlanej;
- dystrybucja – kluczowe ogniwo między producentem i klientem finalnym;
- jak połączyć online i offline oraz wykorzystać potencjał tradycyjnych metod sprzedaży w erze cyfrowej.
Obrady Kongresu otworzył Janusz Komurkiewicz, Prezes Związku POiD, który podkreślił, że Polska jest największym eksporterem stolarki budowlanej na świecie. Obecnie 60%krajowej produkcji trafia na rynki zagraniczne. Dzięki silnej branży, głos Związku POiD jest słyszalny w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy bowiem zaangażowani m.in. w tworzenie przepisów wspólnie z krajowymi i europejskimi organizacjami działającymi w branży stolarki i branżach pokrewnych – powiedział Prezes Komurkiewicz.
Podczas otwarcia XV Kongresu Stolarki Polskiej, list od Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, skierowany do organizatorów i uczestników tego wydarzenia, odczytał Rafał Szefler, Doradca Ministra.
Janusz Komurkiewicz, Prezes Związku Polskie Okna i Drzwi otwiera XV Kongres Stolarki Polskiej Fot. archiwum Związku POiD
Przyszłość budownictwa w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym
W pierwszym bloku tematycznym referat pt. „Polska gospodarka w liczbach – wprowadzenie do dyskusji” wygłosił prof. dr hab. Waldemar Rogowski, Dyrektor Instytutu Finansów, Korporacji i Inwestycji Szkoły Głównej Handlowej, GłównyAnalityk Grupy BIK. Stwierdził w nim, że Polska odstaje od średniej w Unii Europejskiej pod względem poziomu inwestycji przedsiębiorstw w relacji do PKB. Wynika tom.in. z ich trudnej sytuacji finansowej, o czym świadczą m.in. zaległe zobowiązania kredytowe i kłopoty z regulowaniem faktur. Zastój jest także na rynku deweloperskim. Mało się buduje mieszkań i zmniejszyła się liczba wydawanych pozwoleń na budowę. To wszystko rzutuje na sytuację sektora materiałów budowlanych i budownictwa. Ponadto gospodarkę destabilizują obecnie konflikty militarne oraz polityka handlowa USA i tylko zjednoczona gospodarka unijna może być konkurecyjna – uważa prof. Rogowski.
W panelu dyskusyjnym wskazywano m.in. na niski poziom robotyzacji polskich przedsiębiorstw, brak rąk do pracy w budownictwie, grożącą nam katastrofę demograficzną, napływ tanich produktów z Chin, a także na konieczność wchodzenia w kooperację z innymi firmami i otwieranie się na nowe rynki. Paneliści mówili też o konieczności odblokowania środków finansowych na inwestycje i podkreślili, że obecnie w branży stolarki budowlanej rozwijają się tylko duże firmy, a małe znikają z rynku.
Tematykę dotyczącą przyszłości budownictwa w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym kontynuowano w drugim bloku tematycznym, który rozpoczął się od prezentacji aktualnej sytuacji na rynku stolarki otworowej. Następnie dyskutowano na temat zielonego ładu, raportowania ESG, nieprzewidywalności przepisów i przyczyn bardzo dużych kosztów produkcji w Polsce oraz energooszczędności w budownictwie. Stwierdzono, że program„ Czyste powietrze” jest mało atrakcyjny, gdyż wspiera wyłącznie budownictwo jednorodzinne, dlatego też postulowano wdrożenie dofinansowania termomodernizacji budynków wielorodzinnych.
Ważnym tematem panelu dyskusyjnego w drugim bloku tematycznym było wykorzystanie drewna, które dotychczas eksploatowano w Polsce bez nadzoru. Jak stwierdził Rafał Szefler, Doradca Ministra Rozwoju i Technologii, drewno ma być polskim surowcem strategicznym i zostanie prawnie uregulowany jego eksport. Ponadto dyrektor Lasów Państwowych nie będzie miał już uprawnień do decydowania o cenie drewna – dodał Rafał Szefler. Podczas dyskusji podkreślono również, że konieczny jest rozwój przetwórstwa drewna w Polsce w celu zastosowania go w budownictwie prefabrykowanym. O tym, jak ważne jest obecnie gospodarowanie drewnem w Polsce najlepiej świadczy fakt, że premier powołał Radę ds. Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego – podkreślił Rafał Szefler.
Trwałe partnerstwo z siecią sprzedaży oraz marketing offline i online
Trzeci blok tematyczny Kongresu poświęcony był budowaniu trwałego partnerstwa producentów z siecią sprzedaży. W referacie wprowadzającym do dyskusji mówiono o dystrybucji jako kluczowym ogniwie między producentem i klientem końcowym i o tym jak utrzymać konkurencyjność oraz bardzo dobrą jakość obsługi. Natomiast w ramach panelu dyskusyjnego podkreślano znaczenie lojalności klientów i partnerów handlowych w kontaktach z producentami oraz długofalowych ich relacji. W branży stolarki budowlanej istotnym ogniwem efektywnej kooperacji są także monterzy, którzy mają bezpośredni kontakt z inwestorami i często są ambasadorami danej marki.
Ostatni blok tematyczny podczas XV Kongresu Stolarki Polskiej rozpoczął się od referatu na temat sztuczne inteligencji i jak ją skutcznie wykorzystywać. Zaprezentowano praktyczne przykłady i narzędzia AI do zastosowania w firmach z branży stolarki budowlanej. Następnie uczestnicy panelu dyskusyjnego dzielili się swoimi doświadczeniami, jak połączyć marketing offline i online, aby sprzedawać więcej i drożej. Mówiono też o tym, w jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe do budowania marki, tworzyć relacje z klientami w cyfrowym świecie oraz jak skutecznie komunikować się z przedstawicielami różnych pokoleń.
Nagrody i wyróżnienia Związku POiD
Jubileuszowe nagrody zokazji 25-lecia Związku Polskie Okna i Drzwi oraz inne wyróżnienia wręczono podczas uroczystej Gali Orłów Polskiej Stolarki, która odbyła się wieczorem w pierwszym dniu Kongresu. Specjalnymi dyplomami uhonorowano partnerów kampanii „Termomodernizacja + dobry montaż”, natomiast okolicznościowe statuetki i certyfikaty trafiły do nowych firm członkowskich Związku POiD oraz do zrzeszonych w tej organizacji przedsiębiorstw, obchodzących jubileusz działalności.
Głównym punktem Gali było wręczenie statuetek Orła Polskiej Stolarki 2025 firmie FIMTEC-POLSKA za zaangażowanie w rozwój branży oraz Małgorzacie Wojtasik, pełniącej przez wiele lat funkcję Członka Zarządu i Dyrektora Handlowego firmy Aluprof. Ponadto przyznano tytuł Honorowego Członka Związku POiD, który otrzymał Mikołaj Placek, Prezes Zarządu firmy Oknoplast.
Rezolucja XV Kongresu Stolarki Polskiej
Najważniejsze wnioski płynące z referatów i dyskusji w ramach bloków tematycznych XV Kongresu Stolarki Polskiej zostały zawarte w rezolucji, która wytycza strategiczne kierunki rozwoju rodzimej branży stolarki budowlanej, jako lidera zielonej transformacji i innowacji, z powodzeniem konkurującego na światowych rynkach. Rezolucja wskazuje wyzwania i konkretne działania, jakie powinny zostać podjęte przez Związek POiD oraz całą branżę stolarki. Najważniejsze z nich to:
- transformacja energetyczna i efektywność energetyczna budynków, w ramach której planowany jest aktywny udział Związku POiD w konsultacjach krajowych i europejskich dotyczących standardów energetycznych budynków; promowanie wymiany stolarki otworowej jako kluczowego elementu kompleksowej termomodernizacji budynków (kontynuacja kampanii „Termomodernizacja + dobry montaż); dialog z instytucjami rządowymi w celu zwiększenia znaczenia stolarki otworowej w programach wsparcia termomodernizacji;
- zrównoważony rozwój i gospodarka cyrkularna, w tym wdrożenie branżowej strategii dekarbonizacji produkcji i logistyki, inicjowanie programów recyklingu stolarki pochodzącej z demontażu oraz promowanie wykorzystania certyfikatów środowiskowych (np. EPD), jako standardu jakości;
- edukacja i rozwój kompetencji pracowników;
- wzmocnienie pozycji branży w krajowej polityce gospodarczej, w tym pozycji Związku POiD, jako eksperckiego partnera dla rządu i samorządów oraz tworzenie cyklicznych raportów i analiz ukazujących wpływ branży stolarki budowlanej na PKB, zatrudnienie i eksport;
- eksport i internacjonalizacja – utrzymanie pozycji lidera eksportu przy rosnącej konkurencji globalnej i niestabilności geopolitycznej, a także ochrona polskich producentów przed nieuczciwą konkurencją;
- branża drzewna i budownictwo drewniane: współpraca z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz organizacjami branży drzewnej w celu wypracowania wspólnych standardów i promocji budownictwa drewnianego z polskiego drewna (udział POiD w Radzie ds. Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego); promowanie stolarki otworowej jako integralnego elementu zrównoważonych konstrukcji drewnianych;
- wspieranie małych i średnich firm z branży stolarki otworowej we wdrażaniu zasad ESG.
Krystyna Wiśniewska