logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Trzydziestej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury „Budma”, która odbyła się na początku lutego br. (01 ÷ 04.02.2022 r.) w Poznaniu, towarzyszyły Targi Maszyn Budowlanych i Sprzętu Specjalistycznego „Intermasz”, Targi Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego „Infratec” oraz Targi Branży Kominkowej „Kominki”.

Trzydziestej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury „Budma”, która odbyła się na początku lutego br. (01 ÷ 04.02.2022 r.) w Poznaniu, towarzyszyły Targi Maszyn Budowlanych i Sprzętu Specjalistycznego „Intermasz”, Targi Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego „Infratec” oraz Targi Branży Kominkowej „Kominki”.

Na powierzchni wystawienniczej 36 000 m2 swoją ofertę zaprezentowało przeszło 370 firm z 21 krajów. Wśród osób odwiedzających targi silną grupę stanowili kupcy z największych sieci i grup zakupowych materiałów budowlanych z 17 krajów, twierdzi organizator targów – Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie. Niektórzy z wystawców, m.in. firma FAKRO, uczestniczyli po raz trzydziesty w targach „Budma”. Z tej okazji zostali uhonorowani jubileuszową statuetką.

Medaliści targów

Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Jasiczaka nagrodził Złotymi Medalami MTP 26 wyrobów prezentowanych podczas targów „Budma 2022” oraz „Intermasz 2022”. Głównym kryterium oceny była ich innowacyjność. Kilka spośród nagrodzonych wyrobów, to rynkowe przemiany.

Wśród laureatów znalazły się m.in. firma Blachy Pruszyński, która zdobyła 2 medale MTP– za kurtynę dymową T35KD i system rynnowy NIAGARA KWADRATOWA (więcej na str. 71) oraz firma FAKRO Sp. z o.o. za okna dachowe GREENVIEW FTP-XP50, skonstruowane z myślą o środowisku, klimacie i w trosce o przyszłe pokolenia. Innowacyjna konstrukcja okna z wyższym profilem skrzydła oraz nowym, trzyszybowym pakietem P50 ma wpływ na mniejsze zużycie energii do ogrzania poddasza. Okno GREENVIEW charakteryzuje się współczynnikiem Uw = 1,0 W/(m2K), a z kołnierzem Thermo ten parametr jest jeszcze lepszy i wynosi U= 0,9W/(m2K). Ponadto sześciu wystawcom targów „Budma 2022” przyznano nagrodę Acantus Aureus za wyjątkowy design stoiska wystawienniczego i ciekawą prezentację oferty oraz strategii marketingowej firmy.

Antracytowy kolor okna GREENVIEW
FTP-XP50 idealnie pasuje do modnych
obecnie antracytowych pokryć dachowych
Fot. archiwum: FAKRO

Imprezy towarzyszące

Podczas czterech dni targowych odbyło się wiele konferencji i spotkań biznesowych. Był to czas dzielenia się osiągnięciami, doświadczeniami i wiedzą z różnych dziedzin budownictwa oraz na temat obowiązujących przepisów prawnych. Dyskutowano także o wyzwaniach dla budownictwa w najbliższych latach.

Konferencja Państwowej Inspekcji Pracy pt. „Budowa. Stop wypadkom!” dotyczyła przedsięwzięć, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo pracy na polskich budowach. Wręczono też nagrody laureatom konkursu „Buduj bezpiecznie” i zaprezentowano ich strategię w celu ograniczenia wypadków podczas realizacji inwestycji budowlanych.

Dwudniowa Konferencja Naukowo -Techniczna „Bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych” poświęcona była zagadnieniom dotyczącym zachowania się w pożarze różnego typu konstrukcji budowlanych, odporności ogniowej przegród oraz projektowania konstrukcji ze względu na warunki pożarowe.

Tematem przewodnim Dnia Inżyniera Budownictwa, zorganizowanego przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, była dekarbonizacja procesu produkcyjnego na przykładzie cementu, betonu oraz prefabrykatów betonowych.

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe zorganizowało podczas targów „Budma 2022” warsztaty dla architektów poświęcone przyszłości budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie.

Motywem przewodnim dwudniowego Forum Designu i Architektury była „Od Nowa”, czyli nowe spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto. Dyskutowano o przyjaznym budownictwie, funkcjonalnym planowaniu, rewitalizacji przestrzeni. Ponadto podczas targów „Budma 2022” odbyła się prezentacja realizacji projektów pracowni architektonicznych oraz wystawa laureatów konkursu „Szkice architektoniczne”, w ramach którego nagrodzono prace pt. Stare po nowemu. Inne spojrzenie na architekturę, wykonane przez studentów wydziałów architektury oraz uczniów architektonicznych szkół średnich.

Dziesiątki uczestników i tłumy widzów zgromadziły warsztaty, pokazy, szkolenia oraz egzaminy mistrzowskie przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy. Można też było zobaczyć najlepszych młodych dekarzy, którzy prezentowali swoje umiejętności w finale pierwszych Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy mistrz dekarstwa” oraz zmagania uczniów szkół zawodowych podczas egzaminu na czeladnika w zawodzie parkieciarza. Ponadto, w ramach finału 50. edycji turnieju budowlanego „Złota kielnia”, młodzież budowlanych szkół średnich prezentowała znajomość sztuki budowlanej w sześciu specjalnościach: murarz; tynkarz; posadzkarz; malarz; monter instalacji sanitarnych i dekarz.

O tym, jak budować energooszczędnie i ekologicznie, można było się dowiedzieć podczas targów „Budma 2022” w strefie informacyjnej kampanii społecznej „Dobry montaż – budujesz dla pokoleń”, zorganizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami. 

Krystyna Wiśniewska