logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W październiku 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły ceny w siedmiu grupach towarowych, w tym najbardziej drewna i materiałów drewnopochodnych (+14,2%) oraz narzędzi i sprzętu budowlanego (+6,9%). W pięciu innych grupach zmiany nie przekroczyły +0,4%, a w czterech ceny się nie zmieniły.

 

W żadnej grupie nie nastąpił spadek cen. W kategorii „inne” wzrosły ceny wyrobów stalowych (+3,9%) oraz minimalnie płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, a także instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji. Nie zmieniły się ceny cementu, wapna, farb, lakierów, tapet oraz kostki brukowej. Spadły jedynie ceny bram, ogrodzeń (-0,3%). Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do września 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 6,8%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 1,6%. Dodatnią dynamikę osiągnięto w przypadku mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – plus 0,5%. W kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym było lepiej – plus 4,2%. Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w październiku 2011 r. były o 8% wyższe niż przed rokiem oraz o 15%niższe niż we wrześniu 2011 r. Sprzedaż po dziesięciu miesiącach tego roku była wyższa o 19% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego