logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Pod wpływem otaczającego środowiska w materiale kapilarno-porowatych warstw osłonowych zachodzą sprzężone, niestacjonarne procesy przenoszenia ciepła i wilgoci. W celu ich opisania opracowano wiele modeli o różnej złożoności. Porównanie wyników badań doświadczalnych eksploatowanych konstrukcji osłonowych z wynikami obliczeń uzyskanymi z zastosowaniem tych modeli pokazuje, że faktyczne zawilgocenie materiałów w konstrukcji kilkakrotnie przekracza obliczone.

Podwyższona wilgotność konstrukcji osłonowych powoduje zwiększoną utratę ciepła oraz pogorszenie warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Ponadto intensyfikują się procesy korozyjne materiałów, co obniża trwałość budynków. Naszym zdaniem, istotna różnica wyników obliczeń i eksperymentu jest związana z tym, że przy prowadzeniu obliczeń nie uwzględnia się w pełni oddziaływania otaczającego środowiska. Dotyczy to przede wszystkim opadów deszczu, który obmywa zewnętrzne powierzchnie osłony i przez podciąganie kapilarne z powierzchni wnika w głąb konstrukcji.

Zamów dostęp do artykułu >>