logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie opracował nowatorskie rozwiązanie – wewnętrzną trwałą ochronę betonu przed korozją siarczanową. Polega ona na dodaniu do mieszanki betonowej w trakcie jej sporządzania odpowiedniej ilości krzemianu dwuwapniowego, zawierającego zmienną ilość baru w roztworze stałym (bar z krzemianem dwuwapniowym tworzy roztwory stałe). Szczególnym obszarem stosowania tego nowatorskiego rozwiązania są zakłady wytwarzające betony cementowe na bazie zaczynu z cementu portlandzkiego, zwłaszcza zakłady betonu komórkowego.
Wynalazek jest przedmiotem zgłoszenia patentowego do UP RP nr P. 394960. Autorzy: prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski, dr inż. Henryk Szeląg.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.icimb.pl