logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Katarzyna Łaskawiec, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Zakład Technologii Betonów „Cebet”
mgr inż. Lech Misiewicz, SOLBET Sp. z o.o.

Autor do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.02.12

Jedną z ważniejszych właściwości materiałów budowlanych jest ich odporność na wilgoć. Zawartość wilgoci ma wpływ na ciężar, często na wytrzymałość, izolacyjność termiczną, trwałość itd.Wprzypadku autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) parametr ten zależy od struktury materiału oraz od temperatury i wilgotności powietrza. Na przestrzeni lat w bardzo różny sposób badano i określano tę właściwość. WPN-89/B-06258 [1] wśród wymagań dotyczącychABK znajdowały się wilgotność sorpcyjna ws i desorpcyjna wds, których maksymalne wielkości określone zostały w wymienionej normie (jako % objętości lub % masy) w zależności od wilgotności względnej powietrza i gęstości objętościowej, a także wilgotność magazynowo-wysyłkowa wm (zgodna z wymaganiami norm przedmiotowych) i wilgotność ustabilizowana wu jako % masy. W normie zharmonizowanej PN-EN 771-4 [2] występuje tylko jedna właściwość: współczynnik absorpcji wody.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 2/2015, s. 52 (spis treści >>)