logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

dr inż. Katarzyna Łaskawiec, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Zakład Technologii Betonów „Cebet”
mgr inż. Lech Misiewicz, SOLBET Sp. z o.o.

Autor do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.02.12

Jedną z ważniejszych właściwości materiałów budowlanych jest ich odporność na wilgoć. Zawartość wilgoci ma wpływ na ciężar, często na wytrzymałość, izolacyjność termiczną, trwałość itd.Wprzypadku autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) parametr ten zależy od struktury materiału oraz od temperatury i wilgotności powietrza. Na przestrzeni lat w bardzo różny sposób badano i określano tę właściwość. WPN-89/B-06258 [1] wśród wymagań dotyczącychABK znajdowały się wilgotność sorpcyjna ws i desorpcyjna wds, których maksymalne wielkości określone zostały w wymienionej normie (jako % objętości lub % masy) w zależności od wilgotności względnej powietrza i gęstości objętościowej, a także wilgotność magazynowo-wysyłkowa wm (zgodna z wymaganiami norm przedmiotowych) i wilgotność ustabilizowana wu jako % masy. W normie zharmonizowanej PN-EN 771-4 [2] występuje tylko jedna właściwość: współczynnik absorpcji wody.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 2/2015, s. 52 (spis treści >>)