logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Paweł Piekarski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
mgr inż. Jarosław Gajewski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
mgr inż. Paweł Kula MP-Mosty sp. z o.o., Oddział Bydgoszcz
mgr inż. Piotr Stejbach MP-Mosty sp. z o.o., Oddział Bydgoszcz

Autor do korespondencji e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2016.07.15

Nowo powstała estakada tramwajowa do dzielnicy Fordon w Bydgoszczy pozwala na bezkolizyjne przeprowadzenie linii tramwajowej nad istniejącym układem drogowym oraz kolejowym. Obiekt składa się z czterech wiaduktów: WT1; WT2; WT3 oraz WT4 o łącznej długości 544,64 m, a jego ustrój nośny tworzą stalowe dźwigary z zespoloną płytą żelbetową pomostu. Filary stanowią żelbetowe elementy o zmiennej szerokości i wysokości. Charakterystycznym elementem estakady jest konstrukcja stalowa zadaszenia stacji przesiadkowej, składająca się z konstrukcji wsporczej oraz szklanych płyt.

Słowa kluczowe: estakada tramwajowa, linia tramwajowa, budownictwo mostowe.

* * *

Tram overpass of new tramway in Bydgoszcz

Bridges over the Vistula in Grudziadz builtmany times: the first pontoon bridge built in 1635 and the last in the years 1876 to 1879 and that bridge is the subject of this article. Bridge named after Bronislaw Malinowski has a unique design. It was twice planted and rebuilt. From the beginning, ithad an important civil and military functionality.

Keywords: bridge, history, steel construction.

Literatura

[1] Gwizdała Kazimierz. 2010. Fundamenty palowe: technologia i obliczenia. Tom1. PWN.
[2] Madaj Arkadiusz,Witold Wołowicki. 2009.Podstawy projektowania budowli mostowych.WKŁ.
[3] Ryżyński Andrzej, Witold Wołowicki, Jacek Skarżewski, Janusz Karlikowski. 1984. Mosty stalowe. PWN.

Otrzymano : 30.05.2016 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 07/2016, str. 44-45 (spis treści >>)