logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Uchwalony plan, który obejmuje 94 ha w centrum miasta, określa zasady zagospodarowania tych terenów. Zdaniem władz Łodzi, przyjęcie tego planu znacznie ułatwi procesy inwestycyjne w Nowym Centrum Łodzi.

Jak podają lokalne media, Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to ogromny plac budowy, zajmujący prawie 7% wielkomiejskiej strefy, ograniczonej ulicami Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima. W centralnej części NCŁ znajduje się budowany obecnie dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem. Natomiast w okolicy dworca zaprojektowano zabudowę usługową z podziemnymi parkingami, w której znajdzie się w niej m.in. 17-kondygnacyjna Brama Miasta o wysokości 64 m, a także Specjalną Strefę Kultury. Strukturę NCŁ uzupełni zabudowa mieszkaniowa oraz nowe place miejskie, a jednym z nich będzie przestronny plac przed dworcem Łódź Fabryczna.

Na wytyczonym terenie Nowego Centrum Łodzi znajdują się także 53 obiekty i zespoły zabytkowe wpisane do gminnej ewidencji zabytków, m.in. cerkiew i najstarsza łódzka elektrownia, oraz 28 spoza ewidencji. Plan przyjęty przez radnych zagwarantuje tym obiektom ochronę prawną, a obszary historycznej zabudowy, np. przy ulicach Sienkiewicza, Narutowicza, Kilińskiego czy Tuwima, zostaną poddane rewitalizacji.

07.01.2015 r.