logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W listopadzie tego roku zakończono, zainicjowany przez GDDKiA, projekt naukowo-badawczy pt. „Perspektywy i kierunki rozwoju konstrukcji oraz nowych rozwiązań materiałowo-technologicznych nawierzchni drogowych w aspekcie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju”.

Celem tego projektu była analiza kierunków, w jakich będzie się rozwijała technologia budowy dróg w perspektywie 30 lat, ze szczególnym uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Przy czym projekt uwzględniał zarówno kierunki rozwoju nowoczesnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych nawierzchni dróg, jak i przewidywane potrzeby i wymagania ekologiczne w budownictwie drogowym.

„Wnioski z przedstawionego raportu końcowego pracy są niezwykle istotne i dotyczą całej branży drogowej w naszym kraju. Przewidują one kierunki, w których w najbliższych latach oraz w perspektywie 30 lat będzie podążało polskie drogownictwo” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Projekt ten zrealizował Zespół Technologii Materiałów i Nawierzchni Drogowych pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Piotra Radziszewskiego z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pełna treść raportu zbiorczego z badań znajduje się na stronie www.gddkia.pl.

25.11.2014 r.