logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Nasz kraj w tegorocznej edycji rankingu Banku Światowego „Doing Business 2015” znalazł się na 32 pozycji, rok temu był 45, a w 2011 roku – 70.

Projekt Doing Business przeprowadzany jest każdego roku pod auspicjami Banku Światowego, a jego finalnym opracowaniem jest ranking krajów najbardziej przyjaznych dla działalności gospodarczej. Warunki do zakładania i prowadzenia firm oceniane są za pomocą wskaźnika DTF, określającego otoczenie prawno-regulacyjne biznesu.

W tegorocznej 12. edycji raportu „Doing Business 2015” przeanalizowano gospodarki 189 krajów z całego świata. Po porównaniu warunków wykonywania działalności gospodarczej w tych krajach okazało się, że najkorzystniejsze dla rozwoju biznesu są w Singapurze, który uzyskał wskaźnik DTF w wysokości 88,27%. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto m.in. Nowa Zelandia, Hongkong, Korea Południowa, USA i Australia. Wśród państw należących do UE najlepsza okazała się Dania (4 pozycja w rankingu), a najniższe wyniki zanotowały Chorwacja i Cypr (65 i 64 pozycja). Dla Polski wskaźnik DTF wyniósł 73,56% i był lepszy od zeszłorocznego o 0,2 punktu procentowego. Jest to również najlepszy wynik naszego kraju w historii rankingu.  

„Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu – najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu. Zapowiedziała też, że niedługo wejdą w życie kluczowe rozwiązania dotyczące prawa budowlanego i restrukturyzacyjnego oraz nowych procedur importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie. A już za miesiąc czas potrzebny na rejestrację firmy skróci się o ok. 20 dni, bo szybciej będzie można uzyskać NIP i REGON.

Źródła: www.mg.gov.pl, premier.gov.pl

05.11.2014 r.