logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Obowiązek opracowania takiego planu nałożyła na ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, ogłoszona 8 września br. w Dzienniku Ustaw.

Ustawa ta spełnia postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku, zgodnie z którą wszystkie budynki publiczne wznoszone po 31 grudnia 2018 roku mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii, a pozostałe po 31 grudnia 2020 roku. Osiągnięcie tego celu wymusza wprowadzenie nowych standardów projektowania i wymagań techniczno-budowlanych dla budynków. Konieczne jest także opracowanie i wdrożenie instrumentów wspierających inwestorów planujących budowę lub zakup domu energooszczędnego, a także działania informacyjne i promocyjne.

W ustawie o charakterystyce energetycznej budynków, której podstawowe przepisy wejdą w życie po sześciu miesiącach od daty jej ogłoszenia, zostały określone:
1) zasady sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej,
2) zasady kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach,
3) zasady prowadzenia centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków,
4) sposób opracowania krajowego planu działań mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii.

Zawarte w tej ustawie regulacje prawne m.in.:
• znoszą obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania,
• rozszerzają katalog osób uprawionych do sporządzania tych świadectw,
• wprowadzają możliwość sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej zarówno metodą obliczeniową, jak i na podstawie rzeczywistego zużycia energii,
• wydłużają okres wykonywania obowiązkowych kontroli systemów grzewczych z kotłami o mocy nominalnej od 20 do 100 kW z czterech lat do pięciu lat,
• wprowadzają obowiązek podawania informacji o efektywności energetycznej budynków lub ich części przy sprzedaży lub wynajmie (jeśli świadectwo takie dla budynku lub jego części zostało sporządzone),
• regulują mechanizmy kontroli poprawności sporządzanych świadectw oraz protokołów z przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji przez niezależny organ,
• wprowadzają obowiązek umieszczania w widocznym miejscu świadectwa charakterystyki energetycznej na budynkach o powierzchni przekraczającej 250 m2, zajmowanych przez organy administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i prokuraturę, a także na budynkach o powierzchni większej niż 500 m2 (jeśli zostało sporządzone dla nich takie świadectwo), w których są świadczone usługi dla ludności.

Ponadto, art. 39 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków reguluje tryb powołania zespołu do spraw opracowania projektu krajowego planu działań, mających zwiększyć liczbę budynków o niskim zużyciu energii, oraz definiuje zadania administracji rządowej w realizacji tego celu.

Zgodnie z postanowieniami ustawy, krajowy plan działań przyjmuje, w drodze uchwały, Rada Ministrów. A następnie w terminie 14 dni od daty jego przyjęcia przez Radę Ministrów, minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa przekazuje go Komisji Europejskiej.

W skład zespołu do spraw opracowania projektu krajowego planu działań, powołanego przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, wchodzą: Janusz Żbik, podsekretarz stanu w MIR – przewodniczący, Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w MIR – zastępca przewodniczącego, Tomasz Żuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Budownictwa – sekretarz zespołu, a także pracownicy MIR wyznaczeni przez dyrektorów poszczególnych departamentów. Natomiast przewodniczący zespołu może zaprosić do udziału w pracach tego gremium przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, samorządów zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów, uczelni wyższych i instytutów badawczych oraz GUNB, NCBR, NFOŚiGW, SARP i UOKiK.

Źródło: Dz. U. z 2014, poz. 1200 i www.mir.gov.pl

31.10.2014 r.