logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

9 października 2014 r. odbyło się bezpłatne seminarium organizowane przez Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”. Podczas spotkania prezentowano m.in. rozwiązania dla wykonawców natrysku pianką poliuretanową.

Spotkanie zorganizowane przez Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” miało miejsce w Zespole Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu. Wzięło w nim udział blisko 40 przedstawicieli firm zajmujących się natryskowymi izolacjami poliuretanowymi z całej Polski. Podczas seminarium omówiono następujące zagadnienia:
• jak poradzić sobie w obliczu nowych wymagań prawnych, które zaczną obowiązywać w Polsce już pod koniec bieżącego roku,
• jakie działania podejmuje „SIPUR” na poziomie krajowym i europejskim w trosce o branżę poliuretanową,
• jak wspólnie lepiej chronić branżę poliuretanową w kontekście obecnych i przyszłych zagrożeń,
• jaka jest aktualna oferta firm należących do „SIPUR” dostarczających systemy i surowce poliuretanowe, urządzenia i sprzęt niezbędny do natryskiwania.

Seminarium otworzyli Michał Kalinowski, prezes Związku SIPUR oraz Maciej Kubanek, sekretarz Związku, który nakreślił aktualną sytuację w branży izolacyjnej, przedstawił członków organizacji, grupy produktowe, główne obszary działania SIPUR, warunki przystąpienia, najważniejsze korzyści dla firm wynikające z przynależności oraz efekty działań związku. W kolejnej części spotkania poszczególne firmy zaprezentowały swoje rozwiązania dla wykonawców natrysku pianką poliuretanową.
Anna Jarosik, Project Manager PCC Prodex Sp. z o. o., opowiedziała o głównych gałęziach produktowych firmy z szczególnym uwzględnieniem pian poliuretanowych. Jarosław Kuna, Technical Sales z firmy BASF Poliuretany Polska sp. z. o.o., zaprezentował zalety i przykłady zastosowań izolacji poliuretanem na przykładzie sztandarowego produktu Elastospray. Konrad Jankowski, kierownik ds. klienta PUR firmy Bayer MaterialScience przedstawił ogólne informacje o firmie oraz ofertę produktową w zakresie systemów poliuretanowych zamknięto i otwartokomórkowych. Leszek Chwalisz, Sales Manager firmy Solvay Polska Sp. z o.o. omówił czynniki spieniające oferowane obecnie, ich właściwości oraz korzyści wynikających z ich zastosowania w piankach natryskowych. Marek Płaszczymąka z Portalu Izolacji Natryskowych przybliżył ideę działania PU-online.pl, który skupia wokół siebie dostawców sprzętu, materiałów oraz wykonawców izolacji. Michał Kuzia, wiceprezes firmy Kumibex Sp. z o.o. omówił nową linię urządzeń firmy Graco – Reactor 2, a następnie poprowadził prezentację na temat praktycznych konsekwencji nowych wymagań prawnych (norm produktowych), jakie zaczną obowiązywać w Polsce pod koniec bieżącego roku. Prezentacja ta spowodowała gorącą dyskusję, w której poruszono wiele tematów dotyczących przyszłości branży.

Na zakończenie spotkania, wszyscy uczestnicy wzięli udział w ankiecie. Jednym z ważniejszych punktów było pytanie o potrzebę powołania organizacji-córki SIPUR: „Spray-Pur”, która zrzeszałaby wykonawców natrysków oraz skutecznie promowała tę technologię.

Źródło i zdjęcie: SIPUR

30.10.2014 r.