logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego opublikowała podstawową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Uwagi do tego dokumentu można zgłaszać do 7 lipca tego roku.

Komisję Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego, którą pod koniec 2012 roku powołał premier Donald Tusk, działa przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a w jej skład wchodzi 17 przedstawicieli nauki i prawa oraz środowiska budowlanego. Zgodnie z zapowiedziami, prace nad Kodeksem KKPB ma zakończyć jesienią tego roku.

Projekt podstawowej wersji Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, opublikowany m.in. na stronie
www.mir.gov.pl/budownictwo/komisja_kodyfikacyjna_prawa_budowlanego/, liczy 111 stron.

Zasadniczym celem powstającego Kodeksu jest takie uregulowanie procesu inwestycyjno-budowlanego, aby mógł być on realizowany racjonalnie i sprawnie, a także ujęcie w jednym dokumencie wszystkich przepisów prawnych, które teraz normowane są wieloma aktami prawnymi. Ponadto, zaproponowane w Kodeksie rozwiązania legislacyjne mają odformalizować procesy budowlane i jednocześnie stworzyć nowe mechanizmy pobudzające rozwój nowych inwestycji.

W skierowanej do konsultacji społecznych podstawowej wersji Kodeksu czytamy, że nowy dokument „normuje sprawy: kształtowania i realizacji lokalnej polityki przestrzennej, przygotowania terenów pod inwestycje, realizacji inwestycji, w tym inwestycji celu publicznego, utrzymania obiektów budowlanych, a także organizacji i zasad działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach” (dz. I, rozdz.1, art.1 projektu).

Zaproponowane zaś przez KKBP zmiany obejmują wiele zagadnień związanych z projektowaniem i realizacją procesu budowlanego. Dotyczą one m.in. wzmocnienia roli planowania przestrzennego w gminach, a także roli studium gminy – dokumentu określającego jej politykę przestrzenną. Podstawą zaś kształtowania lokalnej polityki przestrzennej i prowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego ma być zrównoważony rozwój i ochrona ładu przestrzennego – z poszanowaniem jednak „wartości prawnie chronionych, w tym życia, zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, bezpieczeństwa państwa, a także środowiska, krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, zabytków i dóbr kultury współczesnej, prawa własności oraz walorów ekonomicznych przestrzeni” (dz. I, rozdz.2, art.5 projektu). Liczyć się też mają wymagania architektury i urbanistyki oraz techniczno-budowlane.

Komisja sprecyzowała również zadania, prawa i obowiązki wszystkich uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego: gminy, inwestora, osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w tym procesie oraz organów administracji publicznej – architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Obowiązkiem gminy ma być, na przykład, wyposażenie terenów przeznaczonych m.in. pod budownictwo mieszkaniowe w podstawową infrastrukturę techniczną. Z kolei inwestor ma m.in. odpowiadać za realizację inwestycji zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz ochrony środowiska. Natomiast projektant ma mieć obowiązek analizy uwarunkowań lokalizacyjnych, określenia obszaru oddziaływania inwestycji oraz zapewnienia udziału w sporządzeniu projektu budowlanego osób posiadających uprawnienia w odpowiednich specjalnościach.

Nowością zaproponowaną w Kodeksie jest m.in. utworzenie Krajowego Rejestru Budowlanego, w którym znalazłyby się podstawowe informacje dotyczące sytuacji prawno-przestrzennej każdej działki, w tym o jej przeznaczeniu i możliwościach zabudowy. Komisja zaproponowała także usprawnienie procesu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Projekt Kodeksu zakłada bowiem, że w ramach jednego postępowania o pozwolenie na budowę będą załatwiane wszystkie uzgodnienia, które dzisiaj toczą się w formie odrębnych postępowań. Oznacza to rezygnację z obowiązującej obecnie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. KKBP przewiduje również kary finansowe za samowole budowlane. Wysokość zaś tych kar ma wynosić 30% wartości nielegalnie wybudowanego obiektu.

Opinie i uwagi związane z rozwiązaniami legislacyjnymi proponowanymi w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym można przesyłać do 7 lipca br. mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres:

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego
ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa
z dopiskiem „Konsultacje społeczne projektu tez”.

Źródło: MIR

25.06.2014 r.