logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu pozywa nierzetelnych producentów styropianu. Pierwsze powództwa o zaniechanie działań nieuczciwej konkurencji, wystosowano przeciwko producentom, których wyroby uzyskały negatywne wyniki podczas rynkowej kontroli jakości styropianu prowadzonej w ramach programu „Gwarantowany Styropian”. Stwierdzone nieprawidłowości zgłoszono również Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organom nadzoru budowlanego.

W efekcie cyklicznej kontroli prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) w grudniu 2013 r. zostały wystosowane na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dwa pierwsze pozwy przeciwko procecentom styropianu. O stwierdzonych nieprawidłowościach poinformowani zostali również prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz właściwe Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego. Obecnie przygotowujemy kolejne trzy powództwa wobec nierzetelnych producentów – powiedział mecenas Aleksander Stawicki z kancelarii prawnej WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która zapewnia obsługę prawną programu.

Prezes zarządu PSPS Kamil Kiejna wyjaśnia, że przewidziane w programie „Gwarantowany Styropian” sankcje dotyczą wszystkich producentów wyrobów, w których oznakowaniu lub właściwościach stwierdzono nieprawidłowości. Warunkiem odroczenia lub odstąpienia od sankcji jest deklaracja podjęcia przez producenta wadliwych wyrobów działań naprawczych. PSPS chce w ten sposób wykluczyć z obrotu niepełnowartościowe produkty, co jest w interesie nabywców styropianu dla budownictwa, oraz chronić uczciwą konkurencję i wspierać rzetelnych producentów styropianu. Prezes Kiejna zwraca ponadto uwagę, że od 2014 r. program zakłada również wykorzystanie nowych regulacji prawnych związanych z odpowiedzialnością dystrybutorów i wykonawców, którzy oferują lub stosują niepełnowartościowy styropian. Za sankcjami dla producenta niepełnowartościowego wyrobu będą więc szły działania wobec hurtowni, która świadomie oferowała takie produkty, wprowadzając w błąd klientów. Stowarzyszenie przyjrzy się także inwestycjom ociepleniowym, weryfikując zgodność zastosowanych wyrobów z dokumentacją projektową.

W programie „Gwarantowany Styropian” obecnie bierze udział 23 producentów. Lista uczestników weryfikowana jest w zależności od wyników kolejnych cykli badań wyrobów pobranych z rynku, prowadzonych przez niezależne nostryfikowane laboratorium. Uczestnicy programu, których produkty regularnie uzyskują pozytywne wyniki kontroli w zakresie zgodnego z regulaminem oznakowania oraz posiadają minimalne zalecane przez PSPS poziomy parametrów do danej aplikacji, otrzymują prawo do stosowania znaku jakości „Gwarantowany Styropian”.

Źródło: PSPS

21.02.2014 r.