logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z początkiem 2014 roku ruszył nowy okres finansowania w Programie Infrastruktura i Środowisko. W latach 2014 - 2020 na program ten przeznaczono największe fundusze - niemal 28 miliardów euro. Kto i na jakie cele będzie mógł ubiegać się o unijne dotacje?

Infrastruktura i Środowisko to program, na który przeznaczono w nadchodzących latach największe fundusze. Do wykorzystania będzie blisko 28 miliardów euro. Pieniądze w dużej mierze mają trafić do organów odpowiedzialnych za transport i energetykę. Jednak o dotacje do inwestycji będą mogły liczyć również przedsiębiorstwa i instytucje chcące zmniejszyć zużycie energii.

Cele programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Z kwoty 27,5 mld euro, przeznaczonej w latach 2014-2020 na program Infrastruktura i Środowisko najwięcej, bo prawie 19,5 mld, można będzie wykorzystać na cele związane z „promowaniem zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych”. Drugą pod względem wartości (4,3 mld euro) dotacji grupę stanowić będą cele związane z „ochroną środowiska naturalnego i wspieraniem efektywności wykorzystania zasobów”, w tym np. na gospodarowanie odpadami i rekultywację zdegradowanych terenów. Trzecią co do wielkości wartość funduszy przydzielono na „wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach”. Do dyspozycji beneficjentów zainteresowanych zwiększaniem efektywności energetycznej i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii będzie blisko 3,5 mld euro. Wydaje się, że właśnie ta grupa celów pozwoli ubiegać się o dotacje największej grupie podmiotów. – Brak jeszcze szczegółowych informacji na temat tego, jak dużą swobodę będą mieć zarządzający przedsiębiorstwami i środkami publicznymi w doborze celu dotowanych inwestycji – mówi Adam Gołąb, ekspert firmy Trilux, oferującej kompleksową obsługę w zakresie projektowania i dostawy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. – Jeśli kryteria formalne będą dobrze sformułowane, jest szansa, że unijne wsparcie realnie przełoży się na wdrożenie innowacyjnych technologii – dodaje.

Według projektu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w skład czwartej grupy celów tematycznych PO IŚ 2014-2020 – „wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach” wchodzi siedem priorytetów inwestycyjnych:

1. Promowanie produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii (OZE);
2. Promowanie efektywności energetycznej i użycia OZE w przedsiębiorstwach;
3. Wspieranie efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturach publicznych i sektorze mieszkaniowym;
4. Rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji energii na niskich i średnich poziomach napięcia;
5. Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich typów obszarów, w szczególności na obszarach miejskich, w tym wspieranie zrównoważonego transportu miejskiego oraz podejmowania odpowiednich działań adaptacyjnych i mitygacyjnych (mitygacja – zmniejszanie, łagodzenie skutków nadmiernej emisji);
6. Promowanie badań, innowacji i adaptacji do technologii niskowęglowych;
7. Promowanie wysokosprawnej kogeneracji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o popyt na użytkową energię cieplną (kogeneracja – wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym).

Źródło: Gospodarka niskoemisyjna w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020, materiały z konferencji IEE 2013. Grudzień 2013

 

W I kwartale 2014 r. powinny zostać opracowane szczegóły konkursów na konkretne działania promujące gospodarkę niskoemisyjną. Warto śledzić strony Ministerstwa i szukać programów, które pozwolą zrealizować pomysły na inwestycje, niezależnie czy będzie to instalacja kolektorów słonecznych na dachu domu mieszkalnego, zainstalowanie diodowego oświetlenia na jednej z ulic miasta lub gminy, czy też pełna modernizacja energetyczna budynków przedsiębiorstwa.

Źródło: TRILUX Polska

23.01.2014 r.