logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Rząd szykuje się kolejną deregulację (II transza) dostępu do wykonywania niektórych zawodów, która ma również objąć zawody inżyniera i architekta posiadającego uprawnienia budowlane oraz urbanisty. Nad projektem ustawy pracuje obecnie Sejmowa Komisja Nadzwyczajna. Na ostatnim posiedzeniu komisji (9 stycznia 2014 r.) wprowadzone zostały zmiany pociągające za sobą negatywne skutki prawne i społeczne, czym jest zaniepokojona Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Podczas obrad Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczaniem biurokracji (wcześniej ds. deregulacji) przegłosowano m.in. zgłoszoną tego dnia zmianę dotyczącą osób posiadających uprawnienia w specjalności architektonicznej. Zgodnie z tą zmianą do Izby Architektów będą zobowiązane należeć osoby (architekci i inżynierowie budownictwa) posiadające uprawnienia w specjalności architektonicznej w jakimkolwiek zakresie, uzyskane obecnie i wcześniej. Natomiast do Izby Inżynierów Budownictwa - wszyscy (inżynierowie budownictwa i architekci) posiadający uprawnienia we wszystkich specjalnościach oprócz architektonicznej. W efekcie osoby, które uzyskały uprawnienia budowlane od 1962 r. do 1995 r. będą miały obowiązek przynależeć do dwóch izb i co tym idzie - płacić podwójne składki. Gdyż w tych latach uprawnienia budowlane były nadawane łącznie w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej.

Bez konsultacji społecznych i przy zdecydowanym sprzeciwie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, wprowadzono ponadto możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w wykonawstwie przez osoby z dyplomem mistrza w odpowiednim zawodzie budowlanym. Polska Izba Inżynierów Budownictwa zaniepokojona jest też faktem, że w toku prac legislacyjnych nie zostały istotne uwagi merytoryczne jak np. skrócenie o połowę wymiaru praktyki projektowej z 2 lat do 1 roku; możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane wyłącznie na podstawie faktu ukończenia studiów technicznych na uczelni, która będzie miała podpisaną umowę z samorządem zawodowym; możliwość zaliczenia praktyki studenckiej jako praktyki zawodowej.

Więcej na temat zagrożeń wynikających z wprowadzonych zmian wg Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (pdf >>)

Źródło: PIIB

20.01.2014 r.