logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wprawdzie grudniowy pejzaż za oknem jest zamglony i szary, ale zima ma swoje prawa, a to oznacza, że prędzej czy później sypnie śniegiem. Aby gwałtowny atak zimy nas nie zaskoczył, warto mieć przygotowane sprawne narzędzia do uprzątania śniegu i lodu z chodników.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika?
Właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości i porządku na chodnikach przylegających do ogrodzenia posesji lub do granicy działki. Obowiązek ten nakłada na nich ustawa z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.), a dotyczy on także współwłaścicieli nieruchomości oraz użytkowników wieczystych.

W rozumieniu tej ustawy chodnik to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego. Jeśli położony jest on bezpośrednio przy ogrodzeniu posesji, obowiązek uprzątania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń spoczywa na właścicielu nieruchomości. Natomiast w sytuacji gdy pomiędzy chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, uprzątaniem z niego śniegu powinna zająć się już gmina. Ona też ma obowiązek odśnieżania chodników, na których parkują samochody, bo pobiera za to opłaty. Usuwanie zaś śniegu uprzątniętego z chodnika należy do zarządcy drogi.

Warto tu przypomnieć, że za zaniechanie obowiązku odśnieżania chodnika właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną do 1500 zł albo naganą, zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń. A jeśli ktoś poślizgnie się na oblodzonym chodniku i dozna urazu, np. złamie nogę, to ma prawo żądać odszkodowania od właściciela nieruchomości który miał obowiązek zadbania o bezpieczeństwo pieszych.

Sprzęt i narzędzia do odśnieżania
Usuwanie kilkucentymetrowej warstwy śniegu nie należy do prac łatwych. A wysiłek włożony w tę czynność w dużej mierze zależy od użytych narzędzi. Lepiej więc zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych w profesjonalne akcesoria służące do tego celu, a nie korzystać z przypadkowych lub np. samodzielnie skonstruowanych z kawałka sklejki. Coraz więcej też takich specjalistycznych narzędzi oferują sklepy internetowe. Oferta narzędzi do odśnieżania jest obecnie ogromna – od najprostszych łopat i odgarniaczy, przez ręczne pługi na kółkach, aż do małych elektrycznych odśnieżarek. Wybierając jednak narzędzia do odśnieżania, należy kierować się przede wszystkim wielkością powierzchni, z której będzie musiał być usuwany śnieg i ewentualnie skuwany lód, czyli z chodnika przed posesją, podjazdów i chodników wokół domu. Przy małej powierzchni mogą wystarczyć ręczne łopaty i odgarniacze, ale na dużej bardziej przydatne będą narzędzia zmechanizowane lub elektryczne. Lepiej też założyć, że opady śniegu będą duże, aby w razie „śniegowej klęski” praca przy jego usuwaniu była w miarę komfortowa.

18.12.2013 r.