logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

CEMEX Polska został laureatem VII edycji konkursu „Orły Polskiego Budownictwa 2013”, zajmując I miejsce w kategorii Producenci Materiałów Budowlanych. Firmę wyróżniono za efektywne wykorzystanie środków unijnych na budowę silosów klinkieru w Cementowniach Chełm i Rudniki oraz wdrożenie w Cementowni Chełm systemu EMAS.

Konkurs „Orły Polskiego Budownictwa” pod Patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej organizowany jest przez Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu oraz firmę Europa 2000 Consulting Sp. z o.o. Jego głównym celem jest propagowanie przedsiębiorstw z sektora budownictwa. Laureaci konkursu nagradzani są za zarządzanie firmą w sposób zgodny z najwyższymi standardami, kierują się zasadami etyki oraz wykazują dużą dbałość o swoich pracowników.

Zwycięzcą VII edycji konkursu „Orły Polskiego Budownictwa” w kategorii Producenci Materiałów Budowlanych została firma CEMEX Polska. Przedsiębiorstwo nagrodzono za wzorcowe wykorzystanie środków unijnych na modernizację i rozwój dwóch cementowni - Chełm i Rudniki. W imieniu CEMEX Polska nagrodę odebrał Tadeusz Radzięciak - członek zarządu ds. Produkcji Cementu i Technologii (na zdjęciu w środku).

Projekty realizowane przez CEMEX Polska:

  • Budowa dwóch silosów klinkieru o łącznej pojemności 250 tys. ton w Cementowni Chełm jest największą inwestycją ekologiczną XXI wieku w chełmskiej cementowni. Tego typu technologia budowy silosu jest rzadko stosowana w Europie, przeważnie powstają silosy o cylindrycznych ścianach i stalowym dachu. W Chełmie wykorzystano szalunek tracony w postaci kopuły, która była utrzymywana dzięki nadmuchowi sprężonego powietrza. Efektem inwestycji jest przede wszystkim eliminacja niezorganizowanej emisji pyłowej z otwartego składu klinkieru, ale również poprawa jakości składowanego klinkieru co przełoży się na poprawę stabilności produkowanego cementu.
  • Budowa silosu klinkieru w cementowni Rudniki jest obecnie najważniejszą inwestycją środowiskową CEMEX Polska. Realizacja projektu ma na celu zmniejszenie emisji pyłu, co w bezpośredni sposób przełoży się na podniesienie poziomu i jakości życia okolicznych mieszkańców.
  • Wdrożenie i rejestracja CEMEX Polska - Zakład Cementownia Chełm w systemie EMAS. CEMEX Polska wdrożył system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami normy ISO 14001 mający na celu zwiększanie efektywności energetycznej, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i hałasu, zmniejszanie śladu węglowego, optymalizację wykorzystania surowców i wody. Rozszerzenie obowiązującego w Cementowni Chełm Zintegrowanego Systemu Zarządzania o wymagania europejskiego systemu EMAS pozwoliło na dołączenie do grupy organizacji o najwyższych standardach środowiskowych w Polsce.