logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Już ponad 50 tys. inwestycji zrealizowano dzięki programowi dopłat do kolektorów słonecznych, realizowanemu od 2010 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW ma jeszcze ponad 120 mln złotych na dotacje do systemów solarnych. Kredyty z dopłatą mają być udzielane do 2014 r.

Pierwsze dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne zostały przyznane w sierpniu 2010 r. Pierwotnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na dotacje 300 mln zł, jednak duże zainteresowanie programem sprawiło, że kwotę zwiększono w lipcu 2012 r. o 150 mln.
O dofinansowanie do zakupu systemów solarnych mogą się starać zarówno inwestorzy indywidualni, który otrzymują średnio 6,7 tys. zł, jak i wspólnoty mieszkaniowe, gdzie dotacje dochodzą nawet do 46,2 tys. Do chwili obecnej fundusz rozdysponował prawie 75% całej kwoty, pozostało niewiele ponad 120 mln.

Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/

Kredyty z dotacją NFOŚiGW mają być udzielane do 2014 r. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż przez ostatnie pół roku z dopłat do kolektorów skorzystało aż 12 tys. chętnych. Tym samym liczba wszystkich instalacji solarnych zrealizowanych dzięki programowi przekroczyła już pond 50 tysięcy. Wypłata dotacji potrwa do końca 2015 r.

Energia ze słońca

Systemy solarne są zwykle wykorzystywane do podgrzewania wody. W Europie najwięcej kolektorów jest w Hiszpanii i Włoszech. Bardzo dużo solarów montuje się też w Niemczech, czyli w kraju który ma podobny stopień nasłonecznienia jak Polska.
W kontekście wciąż drożejących cen energii, inwestycja w kolektory to bardzo korzystne rozwiązanie - mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych marki BRAAS. I dodaje - Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych (np. Braas Solar TCA2 - na zdjęciu) na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich wysokowydajny system solarny może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym.

Zeskanuj kod i dowiedz się więcej na temat dotacji solarnych.

Szczegóły dotyczących składania wniosków o dopłatę do kolektorów również na stronie: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/ 

 

Zdjęcie: BRAAS

21.11.2013 r.