logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

15 października 2013 r. w Warszawie odbyło się X jubileuszowe seminarium i debata „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami” zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. W spotkaniu poświęconym tematowi spalania odpadów w cementowniach uczestniczyło ponad 200 osób reprezentujących władze samorządowe, przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem i odzyskiem odpadów, przemysł cementowy oraz środowiska naukowe.

Pierwsze seminarium poświęcone współspalaniu paliw alternatywnych w cementowniach Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) zorganizowało 19 lat temu. Miało ono na celu rozpoczęcie dyskusji o wykorzystaniu paliw z odpadów w instalacjach cementowych oraz edukację społeczeństwa na temat tego sposobu zagospodarowania śmieci. Po wtorkowym spotkaniu (15.10.2013 r.) można powiedzieć, że rozpoczęta kilkanaście lat temu akcja powiodła się. Udało się przekonać społeczeństwo, że w piecach cementowych współspalanie odpadów jest realizowane w sposób bezpieczny zarówno dla ludzi mieszkających w okolicach tych zakładów, jak i środowiska. Nie niesie żadnych zagrożeń i jest jedną ze sprawdzonych, nowoczesnych metod zagospodarowania odpadów w Europie i na świecie. Obecnie najistotniejszym problemem polskiego przemysłu cementowego jest kwestia pozyskanie z rynku odpadów, paliw alternatywnych posiadających odpowiednie parametry, czyniące je przydatnymi w piecu cementowym.

Seminarium „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami”

Rynek paliw z odpadów w Polsce nadal się kształtuje i podlega zmianom, m.in. wymuszonym przez prawo. Nie ma też efektywnie działającego systemu gospodarki odpadami, zapewniającego właściwe zagospodarowanie różnych strumieni odpadów, zgodnie z europejskimi wymogami. Dlatego też samorządy planujące inwestycje z tym związane powinny pamiętać, że przemysł cementowy może odgrywać znaczącą rolę w tym systemie. Jest bowiem doskonale przygotowany pod względem technicznym do współspalania odpadów oraz nadal ma nie w pełni wykorzystany potencjał.

Od 1 lipca 2013 r. w Polsce zmienił się system gospodarki odpadami komunalnymi, przenosząc związane z tym obowiązki na samorządy lokalne. Podczas tegorocznego Seminarium „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami” dyskutowano przede wszystkim o tym nowym systemie, istniejących obecnie barierach w budowaniu i rowijaniu go w naszym kraju oraz o szansach i zagrożeniach, jakie przynosi on dla produkcji paliw z odpadów.

Seminarium otworzył nowy Przewodniczący SPC - Andrzej Ptak, Prezes Zarządu Grupy Ożarów, który omówił kondycję sektora cementowego w Polsce w ostatnich 15-18 latach, w tym wielkość produkcji cementu i poniesione nakłady inwestycyjne na modernizację fabryk, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych czy budowę nowych linii. Zaprezentował ponadto jak na przestrzeni lat udało się zredukować zyżycie ciepła (z 6,2 MJ/t klinkieru w 1988 r. do 3,7 MJ/t klinkieru w 2010 r.) i ograniczyć emisję pyłu do powietrza (z ok. 26 kg pyłu/t cementu w 1975 r. do 0,07 kg w 2010 r.).

Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski z Politechniki Warszawskiej, Minister Środowiska w latach 2010-11, prezentujący 4 możliwe scenariusze rozwoju systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce, wynikające z tegorcznej reformy. Zdaniem prof. Kraszewskiego bez odpowiedniej edukacji producentów odpadów (przedsiębiorców i obywateli), współpracy między samorządami i firmami w poszukiwaniu optymalnego systemu gospodarowania śmieciami na danym terenie może się ziścić najczarniejszy scenariusz, praktykowany obecnie w niektórych miejscowościach, nazwany ZWZ, czyli zmiel-wywieź-zakop.

Następnie prof. dr hab. inż Adam Grochowalski reprezentujący Politechnikę Krakowską omówił zagadnienia bezpieczeństwa współspalania paliw alternatywnych w cementowniach, udowadniając że spaliny z pieca cementowego są czystsze od spalin z domowych pieców opalanych węglem.

Po przerwie wystąpił Michał Szczerba, poseł na Sejm RP, który z ramienia Ministerstwa Gospodarki podsumował wdrażanie nowego systemu gospodarowania odpadami przez gminy, związane z tym problemy organizacyjno-logistyczne oraz najczęściej pojawiające się kwestie, którymi musi zająć się rząd w kontekście planowanej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Ostatnim prelegentem był Tadeusz Radzięciak, Członek Zarządu ds. Produkcji i Techniki Cemex Polska prezentujący rolę cementowni w gospodarce odpadami, zalety spalnia paliw alternatywnych w piecach cementowych oraz procedury związane z kontrolą procesu spalania, jakością paliw oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Semianarium zakończyła debata z udziałem prof. dr hab. inż. Andrzeja Kraszewskiego (moderator), Małgorzaty Janiszewskiej z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, Leszka Burakowskiego reprezentującego Urząd Marszałkowski w Lublinie, prof. Janusza Mikuły z Politechniki Krakowskiej oraz przedstawicieli branży cementowej - Tadeusza Radzięciaka, Cemex Polska i Jacka Ziółkowskiego, Dyrektora ds. paliw alternatywnych w Lafarge Polska. Jej uczestnicy wspólnie z gośćmi na sali dyskutowali czy nowy system gospodarowania odpadami jest szanszą czy raczej zagrożeniem dla produkcji paliw alternatywnych z polskich odpadów, wykorzystywanych w polskich cementowniach.

18.10.2013 r.