logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.


Mazowiecki Dzień Budowlanych obchodzony był 27 września 2013 r. w siedzibie Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie. Podczas spotkania wręczano medale zasłużonym działaczom samorządu inżynierskiego, podsumowano dokonania Izby w ostatnim roku oraz rozstrzygnięto III edycję konkursu Firma Inżynierska Mazowsza 2013.

Uroczyste spotkanie z okazji tegorocznego Dnia Budowlanych na Mazowszu odbyło się 27 września 2013 r. w siedzibie Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (MOIIB) w Warszawie. Impreza zgromadziła liczne grono "budowlańców", przedstawicieli rządu i instytucji państwowych, związków i stowarzyszeń branżowych oraz uczelni technicznych. Obecni byli m.in.: Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, która reprezentowała wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Andrzej Dobrucki – Prezes Krajowej Rady PIIB, prof. Zbigniew Grabowski - Honorowy Prezes Krajowej Rady PIIB, Włodzimierz Szymczak, prezydent elekt Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa, prof. Zbigniew Kledyński – wiceprezes PIIB i prorektor Politechniki Warszawskiej, Tadeusz Durak - przewodniczący KKK PIIB, Zbigniew Janowski, prezes ZZ Budowlani, Wiktor Piwkowski, sekretarz generalny PZITB, Jacek Kobielski – sekretarz generalny ZG FSNT-NOT, Jerzy Gumiński, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, Zbigniew Tyczyński – przewodniczący Zarządu PZITM OW, Adama Jędras – zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Andrzeja Surowiecki - Prezes Fundacji Pro Seniore, Roman Marcinkowski – prodziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Filia PW w Płocku, Zygmunt Michnowski – prodziekan Wydziału Nauk Technicznych Innowacyjnej Szkoły Wyższej Collegium Mazovia w Siedlcach, Jaromir Kuśmider – prezes zarządu „Inżyniera Budownictwa, Marek Balicki – dyrektor w PZITB, Tomasza Poławski z Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Gospodarzem Mazowieckiego Dnia Budowlanych był Mieczysław Grodzki, przewodniczący MOIIB.
Na święto przybyli również przedstawiciele izb okręgowych: Wojciech Płoza, zastępca przewodniczącego Izby Świętokrzyskiej, Stefan Wójcik – członek RO Izby Śląskiej oraz bratnich samorządów: Jana Kępę – przewodniczący Okręgowej Izby Architektów, Anatol Kryński – sekretarza OIA, Jolanta Przygońska – przewodnicząca Okręgowej Izby Urbanistów, Alicja Fornal – przewodnicząca Okręgowej Izby Aptekarzy i Andrzej Orliński – wicedziekan Okręgowej Izby Adwokatów.

Dzień Budowlanych był okazją do nagrodzenia zasłużonych działaczy samorządu inżynierskiego. Odznaczenia resortowe wręczała wiceminister gospodarki, Grażyna Henclewska. I tak medale „Za zasługi dla energetyki”, przyznane przez Ministerstwo Gospodarki, otrzymali Jerzy Belawski, Bogdan Horszczaruk, Roman Lulis, Leonard Szczygielski oraz Stanisław Wojtaś, który został również wyróżniony „Za zasługi dla budownictwa” przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wręczono ponadto Odznaczenia Honorowe PIIB. Złotą odznakę otrzymali z rąk wiceminister Grażyny Henclewskiej: Grażyna Czarnowska i Daniel Kózka a srebrną odznakę: Wacław Bąk, Paweł Burda, Jerzy Idzikowski, Eugeniusz Kosicki, Bożena Pladzyk, Juliusz Talarczyk oraz Mieczysław Więcaszek.

Z okazji święta Zbigniew Janowski, przewodniczący ZZ Budowlani przekazał na ręce Mieczysława Grodzkiego list zarządu ZZ Budowlani, który wyróżnił MOIIB Złotym Medalem 120 lecia Ruchu. Listy gratulacyjne skierowali do Izby też: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Makuch – wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, Grzegorz Cieśliński – przewodniczący Rady Łódzkiej OIIB oraz koledzy z izb okręgowych: Śląskiej, Kujawsko-Pomorskiej oraz z Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Życzenia wszystkim budowlanym w imieniu własnym i wicepremiera Janusza Piechocińskiego, złożyła wiceminister Grażyna Henclewska, stwierdzając, że obecne wyniki gospodarki podane przez GUS napawają optymizmem. Gospodarka powoli idzie do góry, co oznacza, że kryzys odchodzi. Oznacza to, że w ślad za przemysłem także budownictwo powoli ruszy do przodu. Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia – mówiła wiceminister – widzi to rząd i przygotowywane są nowe rozwiązania i regulacje sprzyjające firmom innowacyjnym, przedsiębiorczym. Jest też program „Wiedza, edukacja, rozwój”, mający na celu zacieśnienie współpracy firm z nauką.

Z kolei Andrzej Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB podkreślił, że inżynierowie wykonują wielkie prace na rzecz Warszawy. Tego się, na co dzień nie widzi. Powstaje – mimo kryzysu – nowe oblicze Polski i powoli zbliżamy się w wielu obszarach do poziomu innych krajów europejskich. Podkreślił, że w tym kontekście budzi niepokój to, co się dzieje na uczelniach. Dwustopniowy system nauczania może sprawić, że nasza myśl techniczna i wykonawstwo, zostaną spowolnione. Uznał też, że korzystne dla polskiej nauki mogą być zmiany zaproponowane przez resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, dopuszczające m.in. możliwość odbycia praktyki zawodowej przez absolwentów po studiach, w przedsiębiorstwach, gdzie pracują ludzie z uprawnieniami budowlanymi oraz umożliwienie inżynierom konstruktorom nadal projektowania małych obiektów. - Mamy wiele zastrzeżeń do rozwiązań proponowanych przez rząd w projekcie ustawy deregulacyjnej. Jest to spór o dobre funkcjonowanie zawodu inżyniera budownictwa. Życzę Wam – powiedział prezes – dużo miejsc pracy, stabilizacji przedsiębiorstw i zdrowia.

Przewodniczący MOIIB, podsumował dokonania Izby w minionym roku. Za sukces uznał m.in. doskonalenie zawodowych umiejętności członków. Podkreślił rosnącą rolę i aktywność Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego (m.in. w marcu w czasie prezydencji MOIIB odbyła się debata z wicemarszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim; w przygotowaniu jest kolejna, na temat roli Samorządu Zawodów Zaufania Publicznego w państwie prawa). Opowiedział też o działaniach Izby w zakresie integracji środowisk zawodowych, jak kolejny Piknik Rodzinny Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w którym udział wzięło około 11 tys. osób, zawody pływackie, brydża sportowego, mecze siatkówki. Mieczysław Grodzki życzył członkom Komisji Kodyfikacyjnej, „wytrwałości i racjonalizmu, aby wystarczyło im go do zaproponowania kompleksowych rozwiązań prawnych w nowym Prawie budowlanym. Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji, życzył, „nie ulegania koniunkturalnym podpowiedziom, prowadzącym do zakłócania sprawdzonych w praktyce regulacji”. Z kolei wszystkim budowlanym życzył „osobistej satysfakcji z zawodowych dokonań, pomyślności w życiu osobistym, i aby pojawił się optymizm, że Wasze zdanie i działanie jest dostrzegane przez decydentów”.

Imprezę zakończyło ogłoszenie wyników trzeciej edycji konkursu Firma inżynierska Mazowsza roku 2013, organizowanego przez MOIIB oraz przyznanie - po raz pierwszy - tytułów Złoty Promotor Budownictwa. Otrzymały je osoby szczególnie wyróżniające się w działalności na rzecz budownictwa.

Wyniki konkursu Firma inżynierska Mazowsza roku 2013 >>

 

Źródło: MOIIB

30.09.2013 r.