logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

Zaprawa do klinkieru Sopro KMFirma Sopro Polska wprowadza na rynek nową zaprawę do murowania i fugowania klinkieru. Zaprawa Sopro KM polecana jest szczególnie do murowania przydrożnych ogrodzeń narażonych na duże drgania związane z ruchem pojazdów oraz na zachlapanie wodą z kałuży. Nowa zaprawa do klinkieru jest elastyczna i uniemożliwia penetrację wody i brudu.

Zaprawa do klinkieru Sopro KM 274

Zaprawa do klinkieru Sopro KM została stworzona z myślą o jednoetapowym murowaniu niskonasiąkliwych cegieł klinkierowych. Dzięki niskiej klasie wytrzymałości na ściskanie (M5) zaprawę cechuje wysoka elastyczność, dzięki czemu nadaje się idealnie do murowania przydrożnych ogrodzeń narażonych na duże drgania związane z ruchem pojazdów. Natomiast wysoka szczelność uniemożliwia penetrację wody i brudu, tak więc łatwiej jest utrzymać klinkier w czystości. Sopro KM dostępna jest w dwóch kolorach: jasnoszarym i grafitowo-szarym.

Zalety zaprawy Sopro KM

Do produkcji zaprawy do klinkieru Sopro KM wykorzystywane są najwyższej jakości komponenty, jak kruszywo, barwniki i dodatki. Dzięki dobrym barwnikom kolor fugi jest identyczny na całej powierzchni muru i nie blaknie. Natomiast dodatek oryginalnego trasu reńskiego polepsza urabialność i przyczepność zaprawy do podłoża oraz zwiększa jej odporność na kwaśne środowisko. Dodatkowo tras wiążąc związki wapnia i uszczelniając strukturę zaprawy, radykalnie zmniejsza ryzyko powstawania na spoinach wykwitów wapiennych, przebarwień oraz ogranicza możliwość wystąpienia porostów. Zaś wypełniając pory podwyższa znacznie jej wytrzymałość mechaniczną oraz elastyczność.