logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zwycięzcą XII edycji konkursu na staż w Danii, organizowanego przez firmę VELUX, został Wojciech Cebula, student trzeciego roku Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. W nagrodę odbędzie dwumiesięczną praktykę zawodową w biurze architektonicznym firmy w Hørsholm koło Kopenhagi.

Konkurs VELUX składał się z dwóch etapów. Aby wziąć w nim udział należało przesłać list motywacyjny i życiorys w języku angielskim, list polecający przedstawiciela wydziału, na którym się studiuje (w języku polskim lub angielskim) oraz swoje portfolio. Spośród 20 zgłoszeń jury wybrało sześcioro finalistów, którzy zostali zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne. Laureatem tegorocznej edycji został jednogłośnie wybrany Wojciech Cebula, student trzeciego roku Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, który w ocenie Moniki Kupskiej-Kupis, architekta VELUX Polska i członka jury, przedstawił bardzo ciekawe, a jednocześnie niezwykle jednorodne stylistycznie i estetycznie portfolio. Zaprezentował doskonale przemyślane, dojrzałe i oryginalne prace. W swoim podejściu do projektowania opiera się na rzetelnej analizie i studiach zarówno formy, jak i wnikliwym badaniu funkcji. Jego dodatkowym atutem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego”.

Laureat konkursu odbędzie dwumiesięczny, wakacyjny staż, którego wszelkie koszty związane z podróżą oraz pobytem w Danii pokrywa VELUX. Praktyka zawodowa umożliwi mu poszerzanie wiedzy w zakresie ekologicznych, energooszczędnych i wykorzystujących światło dzienne rozwiązań w architekturze. Pod okiem duńskich architektów przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, doskonale wkomponowaną w otoczenie, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W poprzednich latach zwycięzcy konkursu brali udział m.in. w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

Warto podkreślić, iż po raz pierwszy, w tegorocznej edycji portfolia nadesłane przez studentów oceniała także Agnieszka Szwarczewska, laureatka i stażystka z 2010 r., która obecnie na stałe pracuje w duńskim biurze.