logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

Knauf Insulation 5 lat w PolscePięciolecie obecności Knauf Insulation w Polsce to doskonała okazja do posumowania działań firmy na rzecz zielonego i energooszczędnego budownictwa oraz budowania gospodarki niskoemisyjnej, korzystającej z zasobów naturalnych w sposób racjonalny i oszczędny. Oto kilka przykładów przedsięwzięć Knauf Insulation związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Firma Knauf Insulation jest obecna na polskim rynku od 2008 roku. W ciągu pięciu lat działalności jako partner i członek organizacji działających na rzecz zielonego i energooszczędnego budownictwa, jak np. MIWO, Fundacja dla Ekorozwoju czy Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Knauf Insulation intensywnie wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Knauf Insulation był organizatorem działań wspierających ekologię i oszczędzanie energii, traktując budynki jak „niewykorzystany zasób naturalny”. Przeprowadzona przez firmę Akcja Ekoszkoła miała na celu zwrócenie uwagi na problem rzadko modernizowanych oraz energochłonnych budynków użyteczności publicznej.

Innowacyjna technologia produkcji wełny mineralnej
Knauf Insulation jako pierwszy producent od 70 lat wprowadził zmiany w procesie wytwarzania wełny mineralnej. W 2009 roku firma rozpoczęła sprzedaż wełny mineralnej produkowanej w technologii ECOSE® (zastosowane w wełnie spoiwa bazują na bioskładnikach, a do jej produkcji wykorzystuje się surowce odnawialne). W procesie produkcyjnym obniżono aż o 70 proc. energię skumulowaną spoiwa, wyeliminowano formaldehydy, fenole i akryl. „Wkładamy wiele wysiłku w to, by nie tylko działać na rzecz wspierania budownictwa niskoenergetycznego, ale również jako firma chcemy włączyć się we wspieranie idei zrównoważonego rozwoju. Nasze fabryki spełniają wysokie wymagania pod względem produkcyjnym. Knauf Insulation specjalizuje się w wytwarzaniu materiałów o wysokich parametrach technicznych i najwyższym standardzie wykonania, ale również tworzy produkty w mniejszym stopniu obciążające środowisko naturalne. Od 2008 roku obniżyliśmy ilość odpadów pochodzących z naszych fabryk o ok 68 proc. ” - mówi Dariusz Adamski Country Manager Knauf Insulation w Polsce.

Nowoczesna wełna mineralna poprawia jakość powietrza
Efektem wprowadzenia nowej technologii była innowanyjna wełna mineralna ECOSE® Technology, która jak wynika z badań przeprowadzonych przez laboratoria Eurofins znacząco poprawia jakość powietrza w każdym domu. Produkt Knauf Insulation otrzymał prestiżowy certyfikat EUROFINS GOLD, przyznawany przez międzynarodowe laboratoria produktom, które spełniają najsurowsze normy w zakresie emisyjności szkodliwych substancji. Materiały z wełny mineralnej w ECOSE® Technology uzyskały też pełną Deklarację Środowiskową EPD wydawaną przez z Instytut Techniki Budowlanej.

Systemy izolacji dachów skośnych oparte na wełnie mineralnej ECOSE® Technology
Knauf Insulation proponuje również dwa systemy dwuwarstwowej izolacji dachów skośnych oparte na wełnie mineralnej ECOSE® Technology. Dach Premium oraz Dach Premium Plus powstały z myślą o poprawie efektywności energetycznej polskich domów. Wprowadzając je na rynkek firma zadbała o właściwe przygotowanie wykonawców. W ramach „Akademii Knaufa” wykonawcy mogli w praktyce przetestować wyroby Knauf Insulation. Warsztaty miały na celu pokaznie różnicy jaka może powstać między projektem, a wykonaniem budynku. „Wszystkie działania firmy Knauf Insulation są podporządkowane idei zrównoważonego rozwoju. Kiedy wchodziliśmy na polski rynek, naszym celem było zwrócenie uwagi na to zagadnienie. Od samego początku, chcieliśmy przekonać konsumentów do tego, że produkty spełniające wysokie standardy ekologiczne są opłacalne. Powinny one spełniać wysokie parametry techniczne, jednocześnie nie zawierając szkodliwych substancji.” – powiedziała Ewa Kosmala, Dyrektor Techniczny Knauf Insulation, związana z firmą od początku jej istnienia w Polsce.

„Świadomość ekologiczna naszych rodaków ciągle wzrasta. Firmy będą musiały sprostać tym potrzebom. Takie będą wymagania rynku. Chcemy w tym zakresie wyznaczać standardy, a nie za nimi podążać.” - dodaje Ewa Kosmala  

Więcej informacji na stronie www.knaufinsulation.pl