logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

Budma 2013 - Fabryka Okien na żywoZa nami kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA. W tegrocznej imprezie (29.01-01.02.2013 r.) uczestniczyło ponad 1000 wystawców z 35 państw z całego świata. Przez cztery dni targi BUDMA 2013 odwiedziło ponad 53 tys. zwiedzających.

Zakończone targi BUDMA 2013 dedykowane były czterem grupom docelowym: architektom, handlowcom, deweloperom oraz wykonawcom. Przez cztery dni ponad 1000 firm zarówno z Polski, jak i z zagranicy (1/3 wystawców) prezentowało swoją bogatą ofertę i nawiązywało nowe kontakty handlowe. Równolegle miały również miejsce trzy wydarzenia ściśle powiązane z branżą budowlaną: Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, CBS – Sport Rekreacja Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. Łącznie te 4 ekspozycje zajmowały niemal 60 tys. m2 (prawie cały teren MTP).

Zwiedzający (ponad 53 tys. osób) mogli też uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących targom, seminariach i konferencjach. Do najważniejszych z nich należały m.in.:

- Forum Architektury – cykl dedykowany architektom, zrealizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum przygotowano specjalną ścieżkę zwiedzania dla architektów i projektantów – Strada Di Architettura 2.0, służącą do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury a przemysłem. Niezwykle ciekawy był również wykład jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów profesora Renato Rizzi. 

- BudShow – ekspozycja poświęcona budownictwu energooszczędnemu. Organizatorzy przygotowali przekrój drewnianego domu autonomicznego, do którego budowy i wykończenia wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania, zarówno pod kątem ekologii, jak i energooszczędności. Autorem projektu jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design.

- Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzała nowa inicjatywa organizatorów nazwana Strefą Testów. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, pod okiem specjalistów każdy, własnoręcznie i w działaniu mógł wypróbować prezentowany sprzęt i materiały budowlane.

- W ramach targów WinDoor-tech powstała Fabryka Okien na Żywo czyli pełnowymiarowa, zaawansowana linia produkująca okna PCV w czasie rzeczywistym, z użyciem najlepszych komponentów - jak w prawdziwym zakładzie (na zdjęciu). Nad procesem czuwał koordynator oraz technicy. Wyprodukowane podczas targów okna przekazane zostały Placówce Wsparcia Dziennego oraz Stacji Opieki w Wieliczce w ramach akcji charytatywnej Otwórzmy Dzieciom Okno na Świat.

- Tegoroczna odsłona targów Glass oprócz prezentacji szerokiego wachlarza możliwości zastosowania szkła w budownictwie i aranżacji wnętrz zaskoczyła jeszcze jedną, wydawałoby się nieosiągalną ideą wybudowania domu stworzonego całkowicie ze szkła. Architekci z włoskiej pracowni SANTAMBROGIOMILANO, udowodnili w praktyce, że Szklany dom jest realny.

- Akademii Młodego Budowlańca to nowatorski projekt mający na celu transfer wiedzy z branży do szkół budowlanych, poprzez wspieranie wiedzy teoretycznej informacjami o praktycznym zastosowaniu nowoczesnych produktów i technologii budowlanych. Dla najbardziej wyróżniających się uczniów projektu Adept Budownictwa przygotowana została specjalna trasa zwiedzania stoisk wystawców.