logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

szkło samoczyszczące Pilkington ActivZastąpienie zwykłego szkła samoczyszczącymi szybami Pilkington Activ™ pozwala zmniejszyć zużycie wody w budynkach nawet o 100 tys. litrów. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania w obiektach budowlanych można uzyskać wyższą punktację w systemie certyfikacji BREEAM.

Woda, nazywana także „błękitnym złotem XXI wieku”, jest jednym z największych bogactw Ziemi. Niestety jej zasoby stale maleją. Szacuje się, że do 2025 r. średnia ilość dostępnej świeżej wody na jednego mieszkańca Ziemi w ciągu roku zmniejszy się z 7,3 tys. m3 (w 1995 r.) do 4,8 tys. m3. Nie dziwi więc fakt, że koniecznością staje się stosowania rozwiązań mających na celu zmniejszenie jej zużycia. W nowoczesnym budownictwie wysokie standardy w zakresie redukcji zużycia wody wyznacza „zielony” certyfikat BREEAM.

Oszczędność i lepsze wykorzystanie wody premiowane w BREEAM

BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) to najczęściej wykorzystywany brytyjski system wielokryterialnej oceny i certyfikacji obiektów budowlanych w Europie. Budynki zrealizowane z uwzględnieniem jego zasad są przyjazne środowisku i użytkownikom. System certyfikacji BREEAM klasyfikuje obiekt pod kątem jego wpływu na otoczenie, oceniając spełnienie kryteriów w następujących kategoriach: Energia, Materiały, Zdrowie i Komfort, Zarządzanie, Odpady, Zanieczyszczenie środowiska, Transport, Wykorzystanie gruntu i ekologia, a także Woda. Zgodnie ze standardem BREEAM projektanci powinni dążyć do zminimalizowania zużycia wody w procesie użytkowania „zielonych” budynków. W kategorii „Woda” do przyznania jest maksymalnie 9 lub 10 punktów (w zależności od typu budynku) – przekładających się na średnią wynoszącą maksymalnie 6% w całości oceny. Punkty można zdobyć m.in. dzięki stosowaniu takich technologii i materiałów budowlanych, które umożliwiają wtórne wykorzystanie zasobów wodnych (wody deszczowej) oraz ograniczają jej bieżące zużycie. Jednym z tego typu materiałów jest szkło samoczyszczące Pilkington Activ™, które przyczynia się do zredukowania ilości wody z sieci wodociągowej używanej do mycia okien i szklanych elewacji.

szkło samoczyszczące Pilkington Activ

Jak działa szkło samoczyszczące?

Pilkington Activ™ to szkło samoczyszczące pozwalające na utrzymanie okien w czystości bez konieczności ich częstego mycia. Jest to możliwe dzięki właściwościom powłoki samoczyszczącej naniesionej na zewnętrzną powierzchnię szkła. Powłoka ta działa na dwa sposoby. Dzięki właściwościom fotokatalitycznym pod wpływem promieniowania ultrafioletowego rozkładane są zanieczyszczenia organiczne. Z kolei właściwości hydrofilowe powłoki sprawiają, że woda spływa równomiernie po powierzchni szyby spłukując zanieczyszczenia nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wykorzystanie szkła samoczyszczącego jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku dużych powierzchni przeszkleń i szklanych elewacji nowoczesnych biurowców. Szkło samoczyszczące świetnie sprawdzi się także w miejscach trudnodostępnych, takich jak np. okna dachowe, których częste mycie byłoby bardzo kłopotliwe. Dodatkowo użycie szkła samoczyszczącego Pilkington Activ™ zmniejsza potrzebę stosowania chemicznych środków czyszczących, które ze względu na swoją toksyczność nie pozostają bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Ile można zaoszczędzić stosując szkło samoczyszczące?

Praktyczne korzyści wynikające z zastosowania szkła samoczyszczącego doskonale ilustrują wyniki raportu BREdotyczącego szkła Pilkington Activ™ (projekt badawczy: Kwantyfikacja i ocena korzyści z zastosowania szkła samoczyszczącego”, (Raport numer 229724, wrzesień 2006). Analizie poddano budynki użyteczności publicznej m.in. szkoły, apartamentowce i biurowce. Porównano całkowite koszty eksploatacji (z uwzględnieniem kosztów mycia okien) w założonym czasie użytkowania. Ponadto obliczono okres, w jakim zwróci się inwestycja w szkło samoczyszczące Pilkington Activ™. Okazało się, że w szkołach okres zwrotu z inwestycji wynosi pomiędzy 5 a 6 lat, a w biurowcach 3 - 4 lata. Dzięki zastosowaniu szkła Pilkington Activ™ w biurowcu, przez cały okres jego eksploatacji, zostanie zużytych prawie 100 tys. litrów wody mniej. Dodatkowo, konsultanci środowiskowi BRE stwierdzili, że oddziaływanie szkła samoczyszczącego na środowisko jest dziesięciokrotnie niższe niż zwykłych szyb.

Więcej informacji na stronie www.pilkington.pl