logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Podziemne obiekty liniowe, takie jak tunele, przepusty, a przede wszystkim rurociągi podziemnej infrastruktury sieciowej są obecnie często budowane z użyciem technologii bezwykopowych, określanych angielskim skrótem no-dig lub trenchless technologies. Zasadniczą ich cechą jest brak wykopów w trasie przebiegu budowanego obiektu, z wyjątkiem niezbędnych, o punktowym charakterze, sytuowanych najczęściej na początku i na końcu realizowanego odcinka. Zasadność stosowania metod bezwykopowych jest szczególnie widoczna w sytuacji pokonywania czynnych szlaków komunikacyjnych – dróg, ulic, linii kolejowych itp., ponieważ nie ma potrzeby zatrzymywania ruchu pojazdów w tych krytycznych miejscach realizacji. 

Literatura
[1] Furtak K, Kędracki M. Podstawy budowy tuneli. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej. 2005.
[2] Kalisz H. Wybrane zagadnienia budownictwa komunalnego. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1994.
[3] Madryas C, Kolonko A, Szot A, Wysocki L. Mikrotunelowanie. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2006.
[4] Zwierzchowska A. Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych wodociągowych i kanalizacyjnych. Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, 2006.
[5] Technologie bezwykopowe w inżynierii środowiska, praca zbiorowa pod redakcją A. Kuliczkowskiego, Wydawnictwo Seidel – Przywecki, wyd. II., 2019.
[6] materiały informacyjne firmy Jumarpol Gliwice: http://jumarpol.pl/uslugi/nowosci.
[7] PN-EN 12889:2023-04 – wersja angielska: Bezwykopowa budowa i badanie przewodów kanalizacyjnych.
[8] materiały informacyjne firmy Mido: https://mido.net.pl/.

Materiały Budowlane 05/2025, strona 134-137 (spis treści >>)