logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Cementownia Górka Cement, Grupa MapeiGórka Cement, czołowy polski producent cementów glinowych, świętuje stulecie swojej działalności. Z tej okazji 7 września 2012 r. właściciele firmy, pracownicy i kontrahenci firmy spotkali się, by wspólnie podsumować cały wiek istnienia trzebińskiej cementowni.

Cementownia Górka Cement, Grupa MapeiCementownia Górka Cement powstała 100 lat temu. Pierwotnie zakład produkował cement portlandzki. W roku 1970 został zmieniony profil produkcji, na cementy i materiały przeznaczone dla potrzeb przemysłu materiałów ogniotrwałych. W trakcie ostatnich dziesięciu lat działalności zakład znacznie się rozwinął i zwiększył swój potencjał dzięki inwestycjom w badania i w know-how, które po przyłączeniu w 2000 r. spółki do Grupy MAPEI są przez nią finansowane i wspomagane. Obecnie Górka Cement jest trzecim europejskim producentem cementów glinowo-wapniowych.

 „Górka Cement – jak podkreśla Marco Squinzi, Prezes Zarządu Górka Cement – nie tylko zdobyła pozycję lidera w Europie w tym specyficznym obszarze  działalności, ale stanowi dla firmy MAPEI cenne dobro o charakterze przemysłowym, ponieważ jest elementem dopełniającym cały cykl produkcyjny materiałów przeznaczonych na potrzeby sektora budowlanego i infrastruktury.”

Nowe produkty Górka Cement

W ostatnich latach Górka Cement poszerzyła gamę swoich produktów o dwa nowe cementy z 70% zawartością tlenku glinu - GÓRKAL 70F i GÓRKAL 70S. W odpowiedzi na potrzeby poducentów materiałów ogniotrwałych wdrożono do produkcji cement GÓRKAL 50+, który charakteryzuje się niską zawartością żelaza i długim otwartym czasem wiązania. Przy okazji warto podkreślić, że wszystkie cementy GÓRKAL to czyste spoiwa cementowe, bez stosowania dodatków, co daje  klientom większą elastyczność przy komponowaniu receptur.

Cementownia Górka Cement, Grupa Mapei

***

Zakład Górka Cement aktualnie zajmuje obszar 9,2 hektara, zatrudnia 147 pracowników (w porównaniu z 98 zatrudnionymi w roku 2000), a jego obecne zdolności produkcyjne przekraczają 60 000 ton cementów glinowo – wapniowych w skali roku. Klientami Górka Cement są producenci z branży materiałów ogniotrwałych, materiałów budowlanych i surowców dla przemysłu górniczego w całym świecie. 80% sprzedaży jest przeznaczonych na eksport, a roczne obroty zakładu wynoszą 30 milionów euro.