logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Altax - odnawienie drewnaStare drewno ma wyjątkowy urok, wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia. Jak się więc zabrać za odnawianie starych mebli i innych drewnianych elementów? - radzi Altax, producent środków do ochrony drewna.

Jeśli chcemy, by wiekowe drewniane meble i inne elementy jak najdłużej nam służyły musimy o nie odpowiednio zadbać. Stare drewno wymaga bowiem szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów. Zabierając się za odnawianie starych mebli i innych elementów z drewna trzeba przede wszystkim ocenić w jakim stanie są deski, a później za pomocą odpowiednich preparatów zabezpieczyć drewno przed dalszą korozją.

Jakie mogą być problemy ze starym drewnem?

Wybierając preparat do zabezpieczania starego drewna, najpierw należy dokładnie sprawdzić kondycję desek. Nie można bagatelizować żadnego problemu. Firma Altax opracowała zestawianie najczęstszych problemów z drewnem – tabela poniżej.

Najczęstsze problemy ze starym drewnem
Problem Rozwiązanie
Drewno poszarzałe, z przebarwieniami Właściwy kolor można drewnu przywrócić za pomocą specjalnych środków dostępnych na rynku bądź taki preparat przygotować samodzielnie: 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego (substancje dostępne w każdej hurtowni chemicznej).
Drewno porośnięte glonami i mchem Porośnięte mchem deski należy spryskać preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów. Po kilku dniach, pozostałości obumarłych roślin zmywa się wodą i ponownie – tym razem profilaktycznie – aplikuje środek.
Drewno zaatakowane przez owady Owady z drewna można usunąć wyłącznie specjalistycznymi preparatami służącymi do tego celu. Jeżeli deski są stare, mocno wysuszone, lepiej użyć jest środka na bazie  rozpuszczalników. Preparaty na bazie wody mogą doprowadzić zniszczenia drewna (spęcznieje i popęka).
Drewno zaatakowane przez pleśń i grzyby Grzyby pleśniowe najpierw należy unieszkodliwić środkiem grzybobójczym i dopiero wtedy usuwać z powierzchni drewna. Gdyż wdychanie żywych zarodników jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Do usuwania pleśni również stosuje się preparaty grzybobójcze, które dodatkowo zabezpieczają drewno przed grzybami domowymi oraz owadami.
Drewno zażywiczone Powierzchnię drewna należy przemyć zwykłą benzyną lakową, która rozpuści i usunie żywicę.
Drewno kruche, podatne na pęknięcia Przede wszystkim sprawdza się czy drewno nie rozpada się w dłoniach. Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakowały je szkodniki i nadaje się już tylko do wyrzucenia. Jeśli pęknięcia nie są zbyt duże drewno trzeba dokładnie zaimpregnować impregnatem technicznym, również w środku pęknięć.

Przy okazji warto pamiętać, że inaczej zabezpiecza się drewniane meble czy boazerie, a inaczej drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych np. pergole, podbitki bądź płoty z drewna.

Altax - odnawienie mebli z drewnaOdnawianie starych mebli i innych elementów z drewna – krok po kroku

  • Krok I – przygotowanie podłoża i usunięcie z drewna starej powłoki

Starą powłokę (farba, lakier) można pomalować ponownie pod warunkiem, że nie jest popękana i nie łuszczy się. Wystarczy ją dokładnie oczyścić. W innym wypadku całość trzeba dokładnie przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków farby bądź lakieru. Można też użyć specjalnych środków do usuwania powłok malarskich.

  • Krok II – nakładanie powłoki ochronnej (impregnacja drewna)

W przypadku odnawiania elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, deski należy zaimpregnować. Impregnat zapewni im ochronę i zabezpieczy drewno przed biokorozją. Mebli, drewniane podłogi, boazerie i inne drewniane powierzchnie znajdujące się wewnątrz domu zwykle nie wymagają takich zabiegów. Szczególnie jeśli do tej pory drewno przetrwało w niezłym stanie.

  • Krok III – malowanie i lakierowanie drewna

Do odnawiania pomalowanego drewna (bez usuwania starej powłoki) najlepsze będą preparaty kryjące, jak np. impregnat lub emalia. Doskonale zasłonią wszelkie prześwity. W przypadku, gdy odnawiane elementy szlifowane były do surowego drewna, można użyć dowolnego środka ochronno-dekoracyjnego (lakier, olej, lakierobejca). Jego rodzaj zależeć będzie jedynie od przeznaczenie powierzchni i pożądanego efektu końcowego.

Lakier, olej, lakierobejca albo emalia do drewna

Lakiery do drewna tworzą twardą, odporną na ścieranie i zarysowania powłokę. Są idealne na powierzchnie intensywnie użytkowane – podłogi. Niestety, odnawianie miejscami zużytej powłoki lakieru jest bardzo pracochłonne. Olej głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna. Naprawa ubytków i przetarć jest bardzo łatwa. Do elementów, które nie są narażone na intensywne ścieranie, jak np. boazerie, ściany, drzwi, szafy dobra będzie lakierobejca. Nada drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami. Z kolei emalia utworzy twardą, bardzo trwałą powłokę kryjącą. Do zabezpieczania drewna wewnątrz pomieszczeń lepiej wybrać produkty szybkoschnące na bazie wody, pozbawione drażniącego zapachu. są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.