logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Uruchomiony w 2010 roku program 45% dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Dodatkowe 150 mln złotych na dopłaty do kolektorów słonecznych

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 milionów złotych. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75 % umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. "Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku" – powiedziała Maria Milewska – koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą, że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45% dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się a nawet lekki spadek - o 1,6% - średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/m2 w I półroczu 2011 r. – średnia cena wynosiła 2288 zł/m2, natomiast w I półroczu 2012 r. - 2252 zł/m2. „Może to niewiele, ale to produkt, na który po wprowadzeniu przez nas dopłat producenci trzeci rok z rzędu utrzymują cenę na podobnym poziomie, a trzeba wziąć pod uwagę inflację” – powiedział Witold Maziarz – rzecznik prasowy NFOŚiGW. Liczba sprzedanych w kraju kolektorów w 2011 roku wzrosła o 70 procent w stosunku do 2010 roku.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin instalując prawie 160 tys. metrów kwadratowych paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia a najmniej z woj. Lubuskiego i Kujawsko Pomorskiego.

Czy użytkownicy są zadowoleni z zakupu oraz eksploatacji kolektorów?

Z analiz przeprowadzonych wśród rodzin, które przez rok eksploatowały instalacje solarne (1168 ankiet) wynika, że 93 procent respondentów potwierdziło zauważalne ograniczenie zużycia energii i prawie wszyscy wyrazili rekomendacje dla programu dopłat. Pozytywne opinie użytkowników pozostają zbieżne z prestiżowym wyróżnieniem – Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2011 (Best Practice Certificate EPSA), które NFOŚiGW, jako jedyna polska instytucja, otrzymała w 2011 roku za program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.