logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Stowarzyszenie Plastics Europe w kwietniu br. zorganizowało w Warszawie. spotkanie dla dziennikarzy. Wzięlo w nim udzia przeszło 30 osób m. in. z Polski, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Holandii. Tematem spotkania były tworzywa sztuczne na stadionach Euro 2012. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów oraz zwiedzić Stadion Narodowy w Warszawie, zaprojektowany przez konsorcjum JSK Architekci
Sp. z o.o., gmp International GmbH, Schlaich Bergermann und Partner.

Wszyscy mogli podziwiać m. in. innowacyjne konstrukcje polimerowe, po które sięgnięto przy budowie skomplikowanego zadaszenia warszawskiego stadionu. Składa się z kilku części. Jedna to dach stały podtrzymywany przez konstrukcję linową, rozpiętą między szeregiem słupów zamykających stadion dookoła. Wewnętrzna część dachu została pomyślana jako dach rozsuwany. Membrana dachu ruchomego wykonana została z polichlorku winylu. Wybrano takie tworzywo z racji odporności na działanie czynników atmosferycznych i zgniecenia. Membrana charakteryzuje się elastycznością niezbędną przy składaniu i rozkładaniu.

Image

Dach zewnętrzny rozpięty między ściskanym pierścieniem i pionową fasadą, wykonany jest m. in z membrany dachowej z materiału wzbogaconego włóknem szklanym, pokrytego tworzywem PTFE. Tworzywo jest odporne na wpływy atmosferyczne, lekkie i gwarantuje częściowe przepuszczanie światła.

Image

W prezentowanych wykładach podkreślono, że szczególne w Polsce w pełni wykorzystano możliwości, jakie w projektowaniu są oferowane przez tworzywa sztuczne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych tworzyw: na przykład poliwęglanowej powłoki elewacyjnej w różnych odcieniach bursztynu w PGE Arena w Gdańsku, czy tworzywowych dachów membranowych na stadionach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, obiekty te stały się nowymi symbolami Polski. Podczas wizyty na Stadionie Narodowym w Warszawie architekci i konstruktorzy zaprezentowali zapierające dech możliwości nowoczesnych materiałów polimerowych, spełniających jednocześnie surowe normy konstrukcyjne wymagane w wielofunkcyjnych arenach.

Przypomniani też nieco historii. Wszystko rozpoczęło się w 1972 r., kiedy w zbudowanym na Igrzyska Olimpijskie w Monachium stadionie zastosowano namiotowy dach z pleksi. Zaprojektowany przez Frei Otto przezroczysty dach, wciąż jest modelowym rozwiązaniem wykorzystywanym przy konstrukcjach wielu współczesnych stadionów” – podkreślił w swym wykładzie podczas kwietniowego spotkania Roland Burgard, profesor architektury, były kierownik biura ds. budynków wysokich we Frankfurcie. Pokrycia dachowe współczesnych stadionów tylko nieznacznie przypominają model monachijski; dzięki coraz większemu doświadczeniu w stosowaniu tworzyw w konstrukcjach budowlanych pokrycia dachowe charakteryzują się coraz bardziej skomplikowaną strukturą i wielofunkcyjnością. Do celów zadaszenia Stadionu Narodowego w Warszawie projektanci konstrukcji nośnych z pracowni Schlaich Bergermann und Partner udoskonalili „zasadę koła szprychowego” (Speichenradprinzip). Rozciągające nad trybunami dla widzów się przezroczyste membrany z tworzywa przepuszczając wystarczającą ilość światła umożliwiającą naturalny wzrost murawy i zapewniają kibicom doskonałą widoczność nawet przy niekorzystnej pozycji słońca. Natomiast boisko przykrywa dach membranowy, który jest zwijany przy ładnej pogodzie. „Konstrukcje tego typu muszą być jak najlżejsze” – podkreślił Knut Goeppert, naczelny inżynier w pracowni Schlaich Bergermann und Partner. „Jednocześnie materiał musi być odporny na silny wiatr i obciążenie śniegiem. Tworzywa spełniają te wymagania.
Dach to nie jedyny element stadionu, gdzie zastoswano tworzywa sztuczne. Zastosowano je m. in do systemów drenażowych oraz instalacyjnych. Wykonano z nich też estetyczne I bardzo trwałe krzesełka. Bez tworzyw sztucznych nie byłoby tez piłki, modelu TANGO 12, specjalnie przygotowanej na EURO 2012