logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Image

23 kwietnia br. odbędzie się konferencja pod hasłem „DZIEŃ ZIEMI oraz Wprowadzenie do DGNB” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz firmę Knauf Insulation. Głównym celem spotkania będzie omówienie zagadnień związanych z rozwojem zrównoważonym w skali budynku , założenia urbanistycznego czy też całej aglomeracji miejskiej oraz różnych sposobów na ich certyfikację (LEED, BREEAM, DGNB).

W świetle kurczenia się zasobów naturalnych, kryzysu energetycznego i problemów środowiskowych, także społecznych i ekonomicznych, narodziła się potrzeba szerszego spojrzenia na kwestie związane z budownictwem zrównoważonym. Temat staje się o tyle aktualny, że od 2020 roku wszystkie nowobudowane budynki będą musiały być niemal zero energetyczne, a już teraz od deweloperów i inwestorów indywidualnych wymaga się sporządzania certyfikatów energetycznych. Natomiast sprawy związane z rzetelną certyfikacją odnoszącą się do większości aspektów rozwoju zrównoważonego, są nadal w Polsce niejasne, dlatego szansą na uporządkowanie tej sfery może okazać się odnoszący się do europejskich standardów niemiecki certyfikat DGNB, który zdaje się być najbardziej przejrzystym z wielokryterialnych systemów oceny budynków.

„Jednym z elementów konferencji będzie również temat związany z EPD (Environmental Product Declaration), ponieważ należy pamiętać, że zrównoważone budownictwo to nie tylko stawianie energooszczędnych budynków, ale także budowanie ich z ekologicznych materiałów. Przykładem takiego materiału, jest np. wełna mineralna wytwarzana w technologii ECOSE, która nie zawiera formaldehydu, fenolu i akryli.” – dodaje Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu Knauf Insulation i jeden z prelegentów konferencji.
W konferencji wezmą udział specjaliści z PLGBC (Pan Rafał Schurma z firmy visio |architects and consultants oraz Pan Michał Stangel z firmy ARCA) , Ewa Kosmala; przedstawiciel firmy Knauf Insulation, Czesław Bielecki; architekt z firmy „Dom i Miasto” oraz Dominic Church; specjalista od międzynarodowej wersji certyfikatu DGNB

Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia br. , godz. 10:00-17:00, w Warszawie, POLONIA PALACE HOTEL (Al. Jerozolimskie 45). Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..