logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

grupa górażdzeDaniel Wiliński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą konkursu Grupy Górażdże na prace dyplomowe o tematyce „Zrównoważony Rozwój w Budownictwie”. Przygotował pracę na temat analizy możliwości wykorzystania odpadowego butelek plastikowych (PET) w charakterze zbrojenia rozproszonego do betonu. Pomysł polega na pocięciu w cienkie paski butelek plastikowych, jakie znamy po napojach i dodanie ich do betonu – wyjaśnia Daniel Wiliński. – Te paski powinny być odpowiednio wąskie i muszą być pokryte specjalną substancją, która chroni je przed rozkładem w środowisku o wysokim pH. Opracowałem sposób jak zwiększyć ich trwałość. Takie włókna zwiększające wytrzymałość na zginanie betonu są dostępne przemysłowo, ale są dosyć drogie, a mój pomysł po pierwsze wykorzystywałby odpady, a ponadto taki beton byłby tańszy. Taki materiał kompozytowy wykorzystywać można m.in. jako beton drogowy albo płyty chodnikowe.


Do udziału w konkursie zakwalifikowano 17 prac dyplomowych, które zostały nadesłane przez: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Opolską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Śląską i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.  Tematyka prac zgłaszanych do konkursu obejmowała m.in. wykorzystanie innowacyjnych i ekologicznych materiałów oraz technologii stosowanych w budownictwie, zwiększenie efektywności energetycznej budynków, zwiększenie udziału energii odnawialnej w zaopatrzeniu budynków w energię.                                                                       

 

Prace oceniane były przez jury w składzie: prof. Zbigniew Giergiczny (Grupa Górażdże i Politechnika Śląska), dr inż. Norbert Szmolke (Politechnika Opolska) i znany opolski architekt Marek Budziński.  Przyznano sześć nagród: trzy nagrody główne w wysokości 8 tys., 6 tys. i 4 tys. złotych oraz 3 wyróżnienia po 2,5 tys. złotych.

 

Grupa Górażdże konkurs zorganizowała po raz pierwszy, ale zapowiedziano, że będzie on kontynuowany. Jego celem jest popularyzacja wśród absolwentów wyższych uczelni zagadnień technicznych, technologicznych, ekonomicznych, ekologicznych i organizacyjnych związanych ze strategią zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz popularyzacja i dążenie do praktycznego wykorzystania wyników najlepszych prac dyplomowych.

 

- Od wielu lat staramy się być blisko uczelni i współpracujemy ze środowiskiem naukowym – mówi Andrzej Balcerek, prezes Grupy Górażdże. – Ten konkurs jest jednym z elementów tej współpracy.  W tym roku rozpoczynamy kolejny duży projekt mający zacieśnić naszą współpracę z nauką o nazwie „Uniwersytet betonu”, w którym uczestniczyć będzie 17 uczelni technicznych z całej Polski, ponieważ chcemy, aby studenci byli bliżej biznesu.


Nagrodzeni:

 

 

I miejsce i nagroda w wysokości 8 tys. złotych - Daniel Wiliński z Politechniki Warszawskiej / Wydział Chemiczny za pracę pt. „Zastosowanie odpadowego PET do wzmacniania betonu”. 

 

II miejsce i nagroda 6 tys. złotych - Grzegorz Mirecki z Politechniki Wrocławskiej / Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego za pracę  pt.

 

„ Ocena zastosowania nowych technologii pod kątem oszczędności energii i wpływu na środowisko na przykładzie budynku użyteczności publicznej”

 

III miejsce i nagroda  4 tys. złotych - Krzysztof  Drożdżol  z Politechniki Opolskiej/ Wydział Budownictwa za pracę pt.„Uszkodzenia eksploatacyjne konstrukcji przewodów kominowych w aspekcie ich wpływu na środowisko”

 

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia i nagrody w wysokości 2,5 tysiąca złotych, które  otrzymali :

 

- Dawid Zeman,  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie/Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Tytuł pracy:„Wpływ rodzaju popiołu lotnego na właściwości spoiw popiołowo-cementowych”

 

- Edyta żytkowska,  Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie/Wydział Budownictwa i Architektury

 Tytuł pracy:“Projekt domu pasywnego do 160m2”

 

- Edgar Piotr Mierzwa,  Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie/Wydział Budownictwa i Architektury

Tytuł pracy:„ Idea budownictwa zrównoważonego oraz potencjał energetyczny w budynkach użyteczności publicznej – obliczenia certyfikatu LEED”