logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

kominekKwestie techniczne, takie jak typ wkładu kominkowego, są jednymi z najważniejszych, jakie należy rozstrzygnąć decydując się na zakup kominka. Kiedy jego rodzaj zostanie już wybrany, można przystąpić do przyjemniejszej części, czyli dobrania obudowy najlepiej pasującej do wnętrza. Jakie możliwości oferuje rynek? Ilość obudów kominkowych dostępnych na rynku jest ogromne. Wybranie odpowiedniej może stanowić nie lada problem dla osoby, która nie orientuje się w branży. Kierowanie się jedynie wyglądem może sprawić, że obudowa będzie niefunkcjonalna, a kominek nie będzie należycie spełniać swojej roli. Na jaką obudowę się zdecydować, aby cieszyć się pięknym i ciepłym wnętrzem przez długie lata? O dostępnych na rynku stylach obudów kominkowych opowiada specjalista z firmy Makroterm, lidera na rynku rozwiązań grzewczych dla domu.


Obudowa rustykalna

Ten typ obudowy kominkowej jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Charakteryzuje się tradycyjnym wyglądem i bogatymi zdobieniami. Najczęściej wykonany jest z piaskowca, ale warto zamiast niego zdecydować się na granit, drewno czy cegłę, gdyż piaskowiec szybko się brudzi, co przy częstym użytkowaniu kominka byłoby utrapieniem. Ten typ obudowy bardzo dobrze prezentuje się w kamieniu. Obudowa rustykalna najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdyż sama w sobie jest bardzo okazała.

Obudowa nowoczesna

KOMINEKCechuje się prostą, niemal ascetyczną konstrukcją doskonale sprawdzającą się w minimalistycznych wnętrzach. Jedną z jej największych zalet jest fakt, że może zajmować niewiele miejsca i daje duże możliwości związane z jej ewentualnymi modyfikacjami. Ten rodzaj obudowy sprawdzi się zarówno w przypadku kominków na prostej ścianie, jak i narożnych czy wolnostojących.

Obudowa Glass System

kominekGlass System jest rozwiązaniem opatentowanym przez firmę Makroterm, a obudowy z tej serii zaliczane są do nowoczesnych ze względu na oryginalną stylistykę i duże możliwości adaptacyjne. Tym, co wyróżnia ten typ obudowy spośród innych, są miedzy innymi światła LED montowane na froncie i ścianach bocznych oraz możliwość całkowitej personalizacji jej wyglądu.

Obudowa wertykalna  

kominekWertykalna orientacja kominka zyskuje coraz większą popularność, ze względu na nietypowy wygląd, a co za tym idzie, duże walory estetyczne. Kominek jest węższy, ale dużo wyższy niż klasycznie, dlatego obserwujemy ogień w innej perspektywie niż w przypadku poziomych wkładów. To rozwiązanie sprawdzi się w małych pomieszczeniach oraz zyska uznanie osób ceniących oryginalność i nietypowe rozwiązania. Dobrze będzie wyglądać również w nowoczesnym biurze, jako charakterystyczny element wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrana do potrzeb oraz możliwości pomieszczenia obudowa kominkowa, może całkowicie zmienić charakter ogrzewanego wnętrza. Warto zastanowić się nad opcjami, jakie oferuje nam rynek w tym zakresie, aby wybrać jak najtrafniej.