logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Każda z dwóch cementowni Lafarge w Polsce, które zlokalizowane są w Małogoszczy i na Kujawach, w ciągu minionego roku wyprodukowała po ponad 2 mln t cementu.Według Stowarzyszenia Producentów Cementu sprzedaż cementu w  2011 r.  w Polsce osiągnęła poziom 18,5 mln t. Tak dobre wyniki zaskoczyły nawet ekspertów, gdyż prognozowano wynik na poziomie 16,5-17 mln t. Z analiz SPC wynika, że  2012  r. pod względem produkcji cementu będzie podobny. Rozwój rynku materiałów budowlanych wspierają inwestycje związane z infrastrukturą oraz z Euro 2012.Lafarge Cement wyprodukował w 2011 r. ponad 4 mln t cementu.


To rekordowy wynik. – Możliwość osiągnięcia takich wyników jest wypadkową rozwoju polskiej gospodarki i decyzji Grupy Lafarge podjętych kilka lat temu i związanych z inwestycjami w Polsce – ocenia Tom Ehrhart, prezes zarządu Lafarge Cement S.A. – Mimo dobrych prognoz na 2012 r., jednym z czynników, który nas niepokoi, i który należy wziąć pod uwagę są ciągle rosnące koszty produkcji cementu, na co głównie mają wpływ ceny energii i paliw oraz koszty transportu naszych produktów do klientów. Jesteśmy przygotowani do zaspokojenia popytu, ale musimy też uwzględniać zmieniające się warunki rynkowe – dodaje.

W ciągu ostatnich kilku lat w obu cementowniach Lafarge w Polsce: w Małogoszczu i na Kujawach, prowadzone były inwestycje zmierzające do stopniowego zwiększenia mocy produkcyjnych. Objęły one m.in. budowę trzech nowych silosów – klinkieru i popiołów lotnych w obu zakładach, a także dodatkowych młynów cementu w każdej z cementowni. Ponadto, w Małogoszczu wybudowano terminal załadowczy cementu luzem i zmodernizowano jeden z pieców cementowych. Uzyskano także fundusze unijne do budowy suszarni popiołów mokrych w Małogoszczu oraz instalacji do separacji popiołów lotnych na Kujawach.